Een 'bouwhuis' is feitelijk een dienstgebouw. Dat gold in ieder geval voor het linker huis met zijn aanbouw, die waarschijnlijk een voorraadzolder bevatte. Nog altijd vertoont de oostmuur van het huidige gebouw een lichte gering, een overhelling die bij pakhuizen met opzet werd toegepast om de bovenverdieping zo droog mogelijk te houden. Verder huisvestte dit gedeelte vermoedelijk het dienstpersoneel en waren er net als nu een voorraadkelder en een keuken in ondergebracht. Maar Het Hof was behalve residentie tevens het centrale ge bouw van een omvangrijk domein. Daarbij behoorden naast landerijen en viswateren ook het grote bosareaal en het nog veel uitgestrekter duingebied. Wanneer er hakhout werd afgezet, als het jachtseizoen werd geopend, of als er weer eens een winterse schipbreuk had plaatsgevonden en er een lading moest worden geborgen, was er behoefte aan werkruimte, berg ruimte en personeel. In de loop van de 18de eeuw werden er drie belangrijke gebouwen aan het com plex toegevoegd. Zij lagen niet op de eilanden, maar schuin te genover de boogbrug en bij de sluis. De 'boerderij', althans het eerste gedeelte, de bergloods die we nu kennen als 'De Zwarte Schuur' en de kapitale stolphoeve ''t Sluisje' stammen alle uit die tijd. Zoals bekend werd de (inmiddels voormalige) heerlijkheid met het gehele domein in 1815 te koop gezet en verworven door een Haarlemmer burgerman, W.P. Barnaart. Hij zou de geschiedenis ingaan al 'de grote sloper', een type eigenaar waarvan er talloze waren in de eerste helft van de 19de eeuw - een tijd van grote economische malaise. Uit de veilingcatalogus van 1815 en de kadastrale gegevens uit 1821 (kaart) en 1832 (legger) kunnen we 29 EEN HOF VOOR EEN HEER «HUM*/ Het Hof te Bergen met stenen brug en ijzeren toegangspoort. Tekening van R.E.J. Roeterink, 1888. Collectie Regionaal Archief Alkmaar. Kanon bij stenen brug van Het Hof, 2005. Foto van Frits David Zeiler. Dienstgebouwen

Bergense kroniek | 2014 | | pagina 31