en dikte van de afgebeelde bomen schatten we die bij Pronk op 60 tot 80 jaar oud, wat klopt met de gegevens over de aanplant in de jaren 1640 en de leeftijd van de nog bewaard gebleven linden op het plein en voor de brug. De bomen op de schets (en zijn kopieën) zijn hooguit 40 jaar oud. Dat brengt ons tot een datering van deze 'pseudo-Pola' op kort na 1680. Crescent neemt meer dan een eeuw later dezelfde positie in, op de Kijklaan vóór de brug. De poort en de aansluitende muren met rondelen lijken onveranderd, maar de brug zelf is duide lijk vervangen door de nog bestaande gemetselde boogbrug, inclusief de smeedijzeren leuningen met gekrulde uiteinden. Het linker bouwhuis lijkt te zijn verhoogd met een halve of driekwart verdieping, de daklijn is spitser oplopend en op iedere dakhoek staat nu een schoorsteen in plaats van één in het midden. De aanbouw naar achteren lijkt eveneens forser; de kopie van Bruinvis suggereert zelfs een vrij stevig gebouw met wanden van verticaal aangebrachte planken. Ook het rechter bouwhuis heeft een sterk vergroot middendeel, dat naar het westen is uitgebouwd, verhoogd met een volledige verdieping en waarschijnlijk voorzien van een omlopend schilddak. Deze situatie komt dus min of meer overeen met wat we in het platte vlak al constateerden bij het bestuderen van de kadastrale mi nuut uit 1821. De tekeningen die het huis vanuit het noordwesten tonen, passen in dit beeld. Slechts één van de zes voorbeelden is als origineel te beschouwen. Het is een geaquarelleerde voorstel ling, wel een van de mooiste die van Het Hof zijn gemaakt. De vervaardiger van dit juweel, dat zich in de collectie Bodel Nijenhuis in Leiden bevindt, is onbekend. Hetzelfde geldt voor de wel aan Andries Schoemaker toegeschreven tekening die in Alkmaar wordt bewaard. Schoemaker was echter copiist en opdrachtgever. Dit exemplaar is vrijwel identiek aan de voor- stelling in de door hem samengestelde atlas, waarvan Abraham Meijling wel als maker is aangewezen. De gegeven datering (1724) komt in ieder geval overeen. De tekening toont nog een eenvoudiger brug dan de huidige, een boog in het midden met een houten plankier naar de beide bruggehoofden toe. Het rechter bouwhuis heeft reeds zijn forse gestalte, maar de schuur in de hoek van het eiland vinden we later niet meer terug. Drie andere in het Regionaal Archief bewaarde anonieme afbeeldin gen gaan duidelijk terug op deze tekening van 1724. De teke ning in Leiden dateren we op de tweede helft van de I8de eeuw. De huidige boogbrug is dan aanwezig, het voorhuis van het rechter bouwhuis heeft een tweetal uitbouwtjes die ook op de kadastrale minuut zijn terug te vinden en het forse middendeel laat een uitgebouwde middenrisaliet zien die we eveneens op de opmeting van 1821 terug kunnen vinden. Deze prent moet dus als betrouwbaar en nauwkeurig worden beschouwd. De zon uit het noorden? Dit geldt echter niet voor de afbeeldingen, die 'het Huis te Bergen' vanuit het noordoosten laten zien - misschien op één na. Die ene is opnieuw een snelle, nogal naïeve schets, maar wel fraai ingekleurd en terecht gekomen in de 'Atlas Schoemaker'. We zien een visser met een hengel, twee zwanen in de vijver, een stenen brug met vier bogen plus een plat houten gedeelte, het toegangshek met de halfronde muren, en dan ook het linker bouwhuis op een redelijk natuurgetrouwe wijze afgebeeld. Uit sluitend het eerste en tweede deel zijn te zien, maar daarnaast ook de haakse aanbouw met het lage uitbouwtje van de keuken, geheel zoals Van Breen deze al had weergegeven. Het rechter bouwhuis is weggelaten. Ook hier zijn de afgebeelde bomen niet overmatig dik en hoog, zodat we misschien eenzelfde her komst mogen veronderstellen als van de aan Pola toegeschreven schets vanaf de voorzijde, en eenzelfde datering: kort na 1680. 27 EEN HOF VOOR EEN HEER Het Hof aan de voorzijde met toegangspoort, op de voorgrond de stenen brug over de gracht. Foto P Delemarre naar de tekening van J.A. Crescent uit 1804.

Bergense kroniek | 2014 | | pagina 29