Ook wordt gewerkt aan het herstel van het zgn. 'Boschplein' aan de duinvoet. Geïnspireerd door een afbeelding uit 1865 wordt getracht een 'aangename plek om te verpozen' te reali seren. Hier zal ook de padenstructuur worden aangepast. Tot slot wordt ook een deel van de beken hersteld. Na het schonen van een deel van de Bosbeek, zo'n acht jaar terug, worden nog enkele delen van de diverse beken gebaggerd. Ook de kattenbergjes op de kruising Kerkelaan - Jan Wil lemlaan zijn opgeknapt en weer zichtbaar gemaakt. Natuurwaarden Oude (park)bossen, landgoederen en ook buitenplaatsen hebben heel specifieke natuurwaarden. Het vaak eeuwen lange onderhoud aan laanbomen, boomgaarden, grachten, vijvers en vaak ook het hakhoutbeheer, hebben geleid tot bijzondere leefomstandigheden voor plant en dier. Door de jarenlange aanwezigheid van bos verandert de bodem van los zand in bosbodem. Op oude bosgrond groeien heel andere planten dan op jonge bosgrond. De aanwezigheid van (veel) oude bomen brengt holten in stammen en takken met zich mee, waar in holen broedende vogels als bijv. specht een plek vinden. In de plaatselijk dichte struiklaag vinden tal van zangvogels een broedplek. Lanen kunnen een mooi jachtter rein vormen voor vleermuizen en kleine hoogteverschillen in de vorm van walkantjes en greppelranden bieden plaats aan bijv. mossen en varens. Bergerbos Het Bergerbos bestaat uit doorgeschoten hakhoutbos, open duin, heideveldjes, smalle 'beken', hoog opgaand bos en lanen en kent daarmee een grote variatie in biotopen. Alle biotopen hebben hun eigen soortenrijkdom en -samen stelling. Deze variatie wordt verder vergroot door de lage duintjes (nollen) ten westen van de Jan Willemlaan en de aarden walletjes evenwijdig aan de oude padenstructuur. In combinatie met het doorgeschoten hakhout draagt dit bij aan een rijke mossenflora. Het bos geniet hierdoor een landelijke bekendheid. De plantengroei is kenmerkend voor oude bossen. Onder andere hengel (gele paardenbloem), bosbessen en dubbelloof worden er aangetroffen. Heel anders is de begroeiing van het open duin. Buntgras, mossen en korstmossen voeren hier de boventoon. De al eerder beschreven variatie aan biotopen leidt ook tot een rijke paddenstoelenflora. Hoewel niet altijd zichtbaar, is ook hier de soortenrijkdom vrij groot. Van minuscuul zwammetje op een oud klimopblaadje tot de eetbare bief- stukzwam op oude eiken, alles is aanwezig. De vogelbevolking bestaat grotendeels uit soorten die niet of minder gevoelig zijn voor verstoring. Holenbroeders als gro te bonte specht en boomkruiper doen het redelijk, net als de aan hoge oude bomen gebonden boomklever. Voor grond broeders is het moeilijk een ongestoorde plek te vinden. Van de zoogdieren worden zowel de eekhoorn als de boom marter gezien. De natuurwaarden staan echter onder druk door de hoge recreatiedruk. Loslopende honden, hondenpoep en de vele wandelaars hebben onbedoeld effect op de mossenflora, de plantengroei en de broedvogelstand. De aanlijnplicht (die loopt van 15 maart tot en met 15 juni) biedt enig soelaas. De vele hondenpoep in het bos leidt plaatselijk tot verrijking. Grassen in de heide en bramen in het bos zijn er de zichtbare sporen van. Ook de duin- en bosbranden van 2009, 2010 en 2011 hebben hun sporen nagelaten. In september 2009 is een groot deel van het open duin grenzend aan het Noord-Hollands Duinreservaat verbrand. Nadien is hier schapenbegrazing ingesteld om te voorkomen dat de open vegetatie door vrijgekomen voedingsstoffen versneld dicht zou groeien. Het Hof Het Hof heeft heel andere natuurwaarden. Het is rijk aan vleermuizen, zowel in soorten (acht) als aantallen. Van de laatvlieger is een kraamkolonie aanwezig in het huis, een kleine kolonie dwergvleermuizen is aangetroffen in de boerderij. Watervleermuis, baardvleermuis, franjestaart, grootoorvleermuis en ruige dwergvleermuis zijn jagend waargenomen. De aanwezigheid van de rosse vleermuis op Het Hof is niet helemaal zeker. De broedvogelbevolking bestaat uit vooral algemene soorten van loofbossen, met name holenbroeders zijn goed vertegenwoordigd. Ook hier staat de vogelbevolking onder druk van recreatie. Maar ook de komst van de havik is van invloed op de vogelstand. O.a. de bosuil en groene specht moeten het bij tijd en wijle afleggen tegen deze snelle jager. Het park heeft in tegenstelling tot veel oude buitenplaat sen geen rijk voorjaarsaspect. Stinsenplanten als daslook, bosanemoon, sneeuwklokje, diverse narcissen en de wilde hyacint komen wel voor, maar zijn, met uitzondering van daslook, niet rijk aanwezig in het vroege groeiseizoen. De plantengroei wordt verder gekenmerkt door soorten van oude bossen, zonder dat er aanwijzingen zijn voor de vermestende werking van zure regen. Net als het Bergerbos heeft ook Het Hof een rijke en gevari eerde paddenstoelenflora, bestaande uit algemene en minder algemene soorten. Met name de Mosselenbuurt is rijk aan bijzondere soorten. 23 EEN HOF VOOR EEN HEER Literatuur: - Anoniem, Hof te Bergen, Beheersplan. Stichting tot Behoud van Particuliere Historische Buitenplaatsen, z.pl., 1989. - Anoniem, Het Hof te Bergen, Inrichtingsplan en Beheerplan. Copijn Utrecht tuin- en landschapsarchitecten bv, Arcadis Heidemij Advies, z.pl., 2000. - B. Joustra, Het Huis te Manpad. Huis park en bewoners door de eeuwen heen, Alphen aan den Rijn, 2003. - PJ.H. van der Linden, Chr. Achterberg, Inventarisatie Oude Hof te Bergen NH, Els Linde, Ingen, 2005. - J. Nobbe, T Borst, Heerlijk Bergen!?, Bergen, Bergen aan Zee, Bergermeer en binnen- duinrand - terugblik en toekomst. Bergen, 1995. - S.J. Schaper, Het hof te Bergen. Tuinkunst. Nederlands Jaarboek voor de geschiedenis van Tuin- en Landschapsarchitectuur 1 (1995), 23-45, Herdrukt in: De Woonstede door de eeuwen heen 120 (december 1998, 32-47). - Drs. H. Tromp, drs. T. Henry-Buitenhuis, Historische Buitenplaatsen in particulier bezit, Utrecht, 1991. - F.D. Zeiler, Canon van Bergen. 25 vensters op de geschiedenis van Bergen en Bergen aan Zee. Bergen, 2013.

Bergense kroniek | 2014 | | pagina 25