paadjes, die samen met de vaak lage, kromme bomen en de rijke mosbegroeiing voor een sprookjesachtige sfeer zorgen. Wat een contrast met de oorspronkelijke aanleg! Herstel Pas in het recente verleden is er aandacht voor het herstel van de cultuurhistorische waarden van Het Hof. Diverse renovatieplannen zijn gemaakt, waarvan slechts delen zijn uitgevoerd. Buiten-plaatsbeheer is kostbaar en vraagt specifieke kennis van de afzonderlijke elementen waaruit een buitenplaats is opgebouwd. Gebrek aan kennis van het beheer van specifieke onderdelen kan leiden tot een aanpak die niet altijd even goed resultaat oplevert. Lastig is ook om renovaties in te passen in de eisen die de huidige tijd stelt. Toch is - ondanks beperkte financiële middelen, waardoor keuzes moeten worden gemaakt waar niet iedereen zich in zal kunnen vinden - het positief dat er iets gebeurt om het verval te stoppen en de cultuurhistorische waarden enigszins terug te brengen. In Het Hof ten zuiden van de Eeuwigelaan heeft de gemeen te Bergen als eigenaar, ondersteund door een subsidie van de Rijksoverheid, gewerkt aan het herstel van de laanstructuur, het baggeren van de grachten en het aanpakken van de vaak natte, modderige paden. De Kijklaan is weer herkenbaar als hoofdlaan van Het Hof. De breedte en ook de dubbele rij linden aan weerszijden, benadrukken 370 jaar na aanleg nog altijd de kracht van het oorspronkelijke ontwerp. Minder ge lukkig is de laag zand die is aangebracht om de laan in natte tijden beter begaanbaar te maken. Om een betere ruiterover- steek over de Eeuwigelaan te maken, is het ruiterpad verlegd naar de oostzijde van de Kijklaan en ligt nu tussen de twee rijen laanbomen. Ook hier is zand aangebracht, wat ertoe leidt dat ruiters vaak van de Kijklaan gebruikmaken om het diepe, mulle zand te vermijden, met alle gevolgen van dien voor de Kijklaan en de wandelaars. Ook het Rondeel is opgeknapt. Een deel van de begroeiing van de grondwallen is verwijderd, waardoor de geschulpte vorm van de wallen weer zichtbaar is. Met het schonen van de grachten is niet alleen de waterkwaliteit verbeterd, ook dragen zij nu meer bij aan de kwaliteit van Het Hof. Voor het parkeerprobleem in de Kijklaan ter hoogte van de boerderij is nog geen oplossing gevonden. Toch zou een bruikbare oplossing in grote mate bijdragen aan de beleving van en recht doen aan de cultuurhistorische waarde van het hele park. Aan de achterzijde van het huiseiland is het door zicht naar de polder gedeeltelijk open gemaakt. Verder zijn banken opgeknapt en lantaarnpalen geplaatst. Het is nu zaak de herstelde parkdelen te onderhouden. Het PWN heeft als beheerder van het Bergerbos, noorde lijk van de Eeuwigelaan, de Sparrenlaan hersteld tot aan de Vinkenbaan. De oude grove dennen zijn vrijgezet. Eiken, sparren en zwarte dennen zijn verwijderd uit de laanbe planting om licht en ruimte maken voor de aanplant van jonge grove dennen. In vier fasen zijn in totaal ongeveer 150 bomen geplant tussen de oude grove dennen. Er is gekozen voor gekweekte dennen met een beperkte omvang die met een flinke kluit worden geleverd. Grove dennen zijn lastig te verplanten en onder uit zaailingen opgekweekte bomen is vaak veel uitval. Door bomen met kluit te planten en ze een groeiseizoen regelmatig water te geven, maken ze een goede start. Wat dit project uniek maakt, is de samenwerking met bewoners en belangstellenden. Er werden mogelijkheden ge creëerd om geld te doneren voor de aanschaf van een boom. Ook klanten van het PWN werd de gelegenheid geboden om een kleine bijdrage te leveren in de vorm van de portokosten die werden uitgespaard door de watermeterstand digitaal door te geven. Dit werd massaal gedaan door klanten uit heel Noord-Holland. Veel mensen hebben ook eens een bezoek gebracht aan het Bergerbos om met eigen ogen te zien wat er zoal plaatsvond. Door deze manier van fondsenwerving is het project veel sneller afgerond dan verwacht en is er geld beschikbaar om andere herstelwerkzaamheden te financie ren die de cultuurhistorie recht doen. Een deel van de lichte werkzaamheden wordt uitgevoerd met en door omwonen den en andere belangstellenden. Ook voorbij de Vinkenbaan is gewerkt aan de Sparrenlaan. Hier zijn de bomen die het pad omzomen, vrijgezet. Omrin gende bomen en ondergroei zijn verwijderd, wat voldoende is om het laanbeeld te herstellen. Er is voor gekozen om de laanbeplanting niet in oude staat te herstellen. Hiervoor zou het nodig zijn geweest om een groot oppervlakte bos te kap pen om voldoende licht te creëren om jonge bomen een kans te geven. 22 HISTORISCHE VERENIGING BERGEN NH, THEMANUMMER 11, JUNI 2014 De Sparrenlaan in 2014

Bergense kroniek | 2014 | | pagina 24