- j£M mÊ- - f-^v. leeftijd van deze bomen is moeilijk te schatten. Zouden het restanten van de eventuele hagen uit het ontwerp zijn, dan ontbreken de sporen van snoei. Het regelmatig snoeien van bomen laat sporen achter die zelfs na lange tijd nog zichtbaar zijn. De oude, doorgeschoten, veelstammige beuk die deel heeft uitgemaakt van het berceau op het westelijke eiland is hier een voorbeeld van. Verspreid zijn losse groepen spar en grove den geplant. Hulst is prominent aanwezig, zowel in de plantage als in het huidige Bergerbos. In de plantage gaat dit vaak ten koste van andere soorten. Het gesloten kronendak laat weinig licht door, waardoor alleen schaduwverdragende bomen, heesters en planten een kans maken. Hier en daar groeit een krentenboompje. Opslag van esdoorn is zo te zien iets van de laatste decennia. Opvallend zijn ook de oude, inmiddels doorgeschoten hakhoutbeuken op de wal langs de Eeuwigelaan. Dergelijke bomen treffen we onder andere ook op de helling van de duinvoet. Het is bekend dat in de hon gerwinter van 1944/45 op grote schaal illegaal hout is gekapt. De gekapte bomen zijn sindsdien weer uitgegroeid tot de hakhoutbomen die we nu nog zien. Ook langs de Herenweg richting Egmond zijn op verschillende plaatsen dergelijke sporen te zien. Het huiseiland laat een mengeling van oude en nieuwe elementen zien. De oude linden voor het huis en de met buxushagen omzoomde perken langs de gracht zijn hier een voorbeeld van. In de zuidwesthoek staat een aantal oude linden, die zo op 't oog geplant lijken te zijn in quinconce- verband. Als we de omvang van deze bomen bezien, dan zijn zij waarschijnlijk van dezelfde leeftijd als de bomen langs de noordelijke gracht van de eilanden. Het oostelijke eiland wordt nog altijd gesierd door de slan genmuur. Langs drie kanten van het eiland is een (haag)beu- kenhaag zichtbaar. Gezien de omvang van de stammen staat deze er al enige tijd, maar het is niet waarschijnlijk dat dit de restanten van een ruim 300 jaar oude berceau zijn. De moestuin is nog altijd in gebruik. Op het westelijke eiland zijn restanten van de oude berceau terug te vinden in de vorm van een veelstammige, nu opgaande boom, temidden van een hulsthaag. Deze laatste is vermoedelijk aangelegd met zaailin gen uit de plantage. Binnen deze haag ligt een pad met aan de binnenzijde een tweede haag. Ook een restant van het eerste ontwerp? Duidelijk is dat in de loop van de tijd de inrichting van de eilanden om begrijpelijke redenen versoberd is. De situatie ten noorden van de Eeuwigelaan is niet verge lijkbaar met die in de plantage. Ook hier is nu in hoofdzaak opgaand bos, met vooral eik, grove den en populier in de kroonlaag. Dit laat meer ruimte voor andere soorten, zoals lijsterbes, krent, Amerikaanse vogelkers en ook hulst en in mindere mate taxus. Deze soorten vullen nu de laag tussen bodem en kronendak. Ondanks het vrijwel ontbreken van de laanbeplanting van de diverse lanen, zijn de paden behou den gebleven en liggen nog steeds als rechte lijnen door het inmiddels doorgeschoten eikenhakhout. Het intensieve re creatieve gebruik heeft geleid tot talloze smalle, kronkelende EEN HOF VOOR EEN HEER De Sparrenlaan 1920, Collectie Regionaal Archief Alkmaar.

Bergense kroniek | 2014 | | pagina 23