Sparrenlaan Vinkenbaan Guurtjeslaan Slangenlaan - JanWillemlaan Kerkelaan Komlaan Jachtpad Eeuwigelaan Hoflaan Rondeel Lauwe laantje Lindelaan Oostlaan/Brederode laan Haemstedelaan Mosselenbuurt Vijverlaan Westlaan/Nassaulaan Sluislaan Zuidlaan westelijk eiland huiseiland oostelijk eiland kreeg een cirkelvormige boomgaard, omgeven door een rand van rozen; daarbuiten lag een moestuin. 1900 Vanaf het begin van de 20e eeuw raakte het park in ver val. De voormalige renbaan, de trambaan, huizen langs de Eeuwigelaan, de aanleg van de Rondelaan en de villa's langs deze weg en het dempen van de Holle Vijver: het zijn grote aantastingen van de oorspronkelijke buitenplaats. Met de aanleg van de villa's zijn ook de oorspronkelijke laanbe plantingen langs de Kerkelaan en de Guurtjeslaan buiten de aanleg verloren gegaan. De huidige laanbeplanting, zeker langs de Kerkelaan, is 20e eeuws. Slechts de Hoflaan is dit lot bespaard gebleven; hier vinden we een deel van de oude beplanting terug. Minimaal beheer in combinatie met een hoge recreatiedruk in het laatste deel van de 20e eeuw deden de vroegere allure van Het Hof de das om. Heden Ondanks het relatief recente verval van Het Hof, heeft het nog steeds zeer specifieke kwaliteiten. De oude, oorspronke lijke aanleg is nog altijd terug te vinden in de lanenstructuur, de grachten, het Rondeel, de wallen en de kattenbergjes en natuurlijk de zichtas vanaf de duinvoet tot aan de polder. De huidige situatie bestaat uit een niet-altijd-even gelukkige mengeling van oude structuren en bomen en hedendaagse gebruiksvormen als bijvoorbeeld parkeren en recreatie. Het gros van de lanen in de plantage is echter nog steeds goed te herkennen. Het lanenstelsel is blijkbaar zo krachtig dat onvolledige, gemengde laanbeplanting van diverse leeftijden, oprukkend bos en ondergroei, verplaatste paden, parkeervak ken en zelfs langgeleden verdwenen laanbeplanting dit niet hebben doen verdwijnen. Ook nu 'hangt' het hele park nog steeds aan deze structuur. Van de meeste lanen vertoont de beplanting gaten. Bomen zijn weggevallen en de open plek ken zijn niet opgevuld. Op een aantal plaatsen zijn wel jonge bomen ingeplant. Deze blijven door gebrek aan licht en vaak ook aan ruimte achter in de groei. De geometrische padenstructuur in de plantage is al lange tijd vervangen door een meer-hedendaags padenpatroon dat in hoofdzaak voortkomt uit het tegenwoordige recreatieve gebruik van het park. Ook de beplanting is veranderd van een strak aangeplant geheel naar een hoog opgaand bos met spontane verjonging en vestiging van nieuwe soorten. Met name in het oostelijke vierkant zijn restanten van rijen bomen (eik) te vinden. Het lijkt erop dat hier op enig moment eiken in een vierkantsverband zijn aangeplant met een onderlinge afstand van ca. vier meter. Er zijn echter te weinig bomen om dit vermoeden te staven. In hetzelfde verband staat een rij oude hulstbomen aan de zuidrand van het opgaande bos. De HISTORISCHE VERENIGING BERGEN NH, THEMANUMMER 11, JUNI 2014

Bergense kroniek | 2014 | | pagina 22