Het Hof te Bergen Verleden Kortom: hoe verder van het huis, hoe eenvoudiger de opzet en hoe minder intensief het onderhoud. Ten aanzien van de beplanting kan een tweedeling wor den gemaakt. De lanen binnen de plantage zullen in eerste instantie waarschijnlijk zijn aangeplant met linde, getuige de diverse zeer oude linden in Het Hof. De linde is een veelge bruikte boom in de kuststreek; ze is redelijk zouttolerant en gedijt in de zoute wind. De linde heeft een voorname en sta tige uitstraling, iets wat samen met de lengte en breedte van de lanen zal hebben bijgedragen aan een imposant karakter van de buitenplaats. Toch werd er niet sentimenteel gedaan over bomen. Een grote, kaprijpe boom levert nu eenmaal geld op, en zeker als de soort uit de mode raakt, is de keuze voor kap vermoede lijk snel gemaakt. De niet al te goede groeiomstandigheden (voedselarme, zanderige bodem, veel en zoute wind) zullen ook hun invloed hebben gehad op de levensduur van de bomen. Op enig moment zijn de linden dan ook vervangen. Wat bijdraagt aan deze veronderstelling, is dat linden langs de kust gemakkelijk 200 tot 250 jaar worden en regelmatig de 350 jaar halen, zie de oude bomen op het huiseiland. Knotten van oude linden draagt nog bij aan hun behoud. Doordat zij vrij snel hol worden, kan een zware kroon een grote(re) kans op windworp betekenen. Waarschijnlijk is er in de beginperiode geen eik geplant als laanboom. Eik kan erg oud worden en vormt hard hout dat langzaam vergaat. Zou eik zijn toegepast in zo'n vroeg stadium, dan zouden daar sporen van te vinden moeten zijn in de vorm van oude (dikke) bomen, stobben of stamhout. Langs de Vinkenbaan, ter hoogte van de Vinkenkrocht staat een oude, dikke eik die de afmetingen van een in de 17e of begin 18e eeuw geplante boom benadert. De beplanting van de lanen ten noorden van de Eeuwigelaan is minder duidelijk. Er wordt gezegd dat Studler van Zurck een voorkeur had voor naaldbomen, met name de grove den had zijn belangstelling. De boompjes moesten worden opgekweekt uit zaailingen en als bosplantsoen in bijv. de Sparrenlaan geplant. Dit zou ook moeten verklaren waarom de plantafstand in deze laan kleiner is dan die in de lanen in de plantage. Een meer voor de hand liggende verklaring is 15 NATASJA NACHBAR M.M.V. BERT BUIZER Van Het Hof te Bergen wordt aangenomen dat dit de eerste buitenplaats is in Hollands-classicistische stijl in Noord Holland. In dezelfde periode (ca. 1630-1640) zijn ook de buitenplaatsen Akerendam (Beverwijk) en het Huis te Man pad (Heemstede) aangelegd. 1643 Na de ontwerpfase van Het Hof werd in 1643 gestart met de aanleg van de tuinen, die werd afgerond omstreeks 1660. Daadwerkelijk alle bomen zijn aangeplant, er werd begon nen vanuit een nul-situatie. Naar alle waarschijnlijkheid werd begonnen met de aanleg van het lanenstelsel, de drager van de structuur van een park. Vanuit deze hoofdaanleg werd de aanleg verder ingevuld en gedetailleerd. Zoals bij veel buitenplaatsen bestaat ook hier de aanleg uit grofweg drie delen met elk een eigen detailniveau: Huis en tuin (hier de drie eilanden), vaak tot op de vier kante meter ingevuld, Park (hier gelegen tussen Eeuwigelaan en huisgracht), dat al eenvoudiger is ontworpen en ingevuld. De drie eilanden worden tezamen met het park de 'plantage' genoemd. (Over)Bos, dat hier in feite bestaat uit een lanen-stelsel met wildbanen. EEN HOF VOOR EEN HEER Het Hof op de kaart van Blaeu 1662

Bergense kroniek | 2014 | | pagina 17