brak. Het boek is niet bewaard gebleven evenals de brief die ter toelichting was bijgevoegd. De vraag of de toegestuurde ontwerpen zijn gebruikt bij de aanleg van de tuin van Het Hof blijft dus onbeantwoord. Dat geldt ook voor de vraag naar de betrokkenheid van René Descartes persoonlijk bij de aanleg van de tuin bij het huis van Studler van Zurck. Ongetwijfeld zullen Descartes en zijn vrienden Studler van Zurck en Constantijn Huy- gens met elkaar over hun wederzijdse bouwplannen hebben gesproken, niets nieuws onder goede vrienden! En ofschoon voor deze uitspraak geldt dat er ook geen bewijs voor is, mag op goede gronden worden aangenomen dat die gesprekken hebben plaatsgevonden. Constantijn Huygens had immers in de periode dat Anthony Studler van Zurck zijn Hof plande zelf ook bouwplannen, evenals zijn broodheer Frederik Hendrik. Bovendien was architectuur een gespreksonderwerp in kringen van Descartes en Huy- gens. In 1643 startte men met de aanleg van de tuin bij Het Hof met het planten van een boom door Anthony Studler van Zurck persoonlijk. Daarmee werd het officiële startsein ge geven voor de aanleg van de tuin en de bouw van Het Hof. Het planten van die eerste boom is vastgelegd in een ver klaring. Rest de vraag wat de betrokkenheid is geweest van René Descartes bij het ontwerp en de aanleg van die tuin. Op het schrijven van de brief na waarschijnlijk geen enkele. Het antwoord uit Parijs kennen we niet, noch de ontwer pen die naar Nederland werden gestuurd. Er is dus geen verstandig woord te zeggen over wie of wat de betrokkenen bij de aanleg van de tuin heeft geïnspireerd. Mogelijk heeft Descartes als mens voorkeur voor een bepaald type tuin gehad en dat gecommuniceerd. Onmogelijk is dat niet, want in zijn brieven vanuit Egmond beschrijft hij zijn wandelin gen in de natuur en zijn werkzaamheden in de tuin bij zijn huis. Daarnaast kennen we de correspondentie van Descar tes met Mersenne en Huygens, waarin hij respectievelijk op 17 november 1641 aan Mersenne schrijft: J'ai une prière a vous faire de la part d'un de mes intimes amis, qui est de nous envoyer le plan du jardin de Luxembourg, et même aussi des batiments, mais principalement du jardin. (Ik heb een verzoek aan u of u voor een van mijn beste vrienden een plan heeft van de tuinen van het Luxembourg, vooral van de tuin) en op 6 oktober 1642 vanuit Endegeest aan Constan- tijn Huygens: J'ai dit a Mr van Surck que vous aviez regu de France le livre de jardins que je lui ai fait espérer, non pas afin. (Ik vertelde de heer van Surck dat u tuinboeken uit Frankrijk had ontvangen). En op 13 oktober 1642 wederom aan Mersenne: J'ai maintenant regu les 2 livres des jardins; ily a environ un mois que Mr de Zuylichem m'envoya le premier, qu'il me mandait n'avoirpu retrouverplus tot entre les livres de Mr le Prince; et l'autre est aussi arrivé par mer depuis 8 jours. Je vous en remercie très humblement. (Ik heb inmiddels 2 boeken die door de heer van Zuylichem, Con- stantijn Huygens, zijn ontvangen. Het eerste stuurde hij een maand geleden op, het tweede kwam 8 dagen geleden aan.) De inhoud van beide werken is echter onbekend, noch is de vraag beantwoord of de tekeningen waarom werd gevraagd ooit zijn gestuurd. Dat de correspondentie over de tuin via Constantijn Huygens verliep doet eerder veronderstellen dat Constantijn Huygens Anthony Studler van Zurck heeft geadviseerd bij de keuze voor het ontwerp voor zijn 'Huys' en tuin in Bergen. Huygens had expliciete opvattingen en voorkeuren als het om architectuur en architecten ging. Bo vendien had hij ervaring met het bouwen van Huizen en het aanleggen van tuinen in Den Haag en omgeving. Belangrijk is daarbij te beseffen dat de maatschappelijke verhouding tussen Huygens en Studler van Zurck een rol kan hebben gespeeld. Huygens adviseerde niet alleen op basis van erva ring met het bouwen van huizen, maar vooral op basis van zijn positie als secretaris van Frederik Hendrik die ook de nodige gebouwen had gerealiseerd in de Residentie. Dat Constantijn Huygens Anthony Studler van Zurck in Bergen rond 1644 bezocht, nadat men gestart was met het aanleggen van de tuin, is veelzeggend. Dergelijke bezoeken zijn ons van René Descartes niet bekend. Als René Descar tes iets met de bouw van Het Hof of de daarbij aangelegde tuin van doen heeft gehad, dan is het op zijn minst sneu dat hij niet bij de inhuldiging van zijn goede vriend en het betrekken van diens nieuwe woning in Bergen aanwezig kon zijn. Descartes woonde per slot van rekening de laatste zes jaar van zijn leven tot zijn vertrek naar Zweden in 1649, teruggetrokken op Zorgwijk, in het kadaster van de Egmon- den omschreven als een Herenhuis met stalling, een koets en een wagenhuis gelegen aan de Langestraat (Abdijlaan) in Egmond-Binnen en op loopafstand van het nieuwe pand van zijn goede vriend en bankier Anthony Studler van Zurck in Bergen. Bij het vinden van antwoorden op vragen die betrekking hebben op de bouw en de tuin van Het Hof, zullen dus andere wegen bewandeld moeten worden en zal de jarenlang veronderstelde betrokkenheid van René Descartes bij het project van Studler van Zurck, op de bekende correspon dentie na, slechts als die van intermediair kunnen worden aangemerkt. 14 HISTORISCHE VERENIGING BERGEN NH, THEMANUMMER 11, JUNI 2014 Egmond-Binnen, April 2014.© Peter van den Berg. Deze tekst is een bewerking van een hoofdstuk over Anthony van Zurck uit het boek van Peter van den Berg over René Descartes in Egmond, Alk maar en Haarlem. Zie voor noten en bronnen deze uitgave.

Bergense kroniek | 2014 | | pagina 16