hoogtepunt van zijn reis vormde een bezoek in september 1618 aan het hof van koning Jacobus I, de vader van Elisa beth die getrouwd was met Frederik van de Palts, een volle neef van Maurits en Frederik Hendrik. Op zijn reis naar Venetië reisde Constantijn Huygens via Heidelberg waar Elisabeth (de dochter van koning Jacobus I) en haar man Frederik woonden. Tijdens dit bezoek aan Heidelberg raakte hij volkomen in vervoering van de Hor tus Palatinus die zij bij hun kasteel daar had laten aanleggen en die in die tijd doorging voor het negende wereldwonder. De ontwerper van de tuinen was de Franse ingenieur Salo mon de Caus. Hij had zijn ideeën vastgelegd in een boek over het aanleggen van tuinen. De uitgangspunten voor zijn ideeën ontleende hij aan de opvattingen van de Romeinse architect Vitruvius, die voor zijn ontwerpen de menselijke lichaamsverhoudingen als uitgangspunt hanteerde. Die op vattingen zijn later door Leonardo Da Vinci in de beroemde vitruviusman verwerkt. Bij het aanleggen van tuinen werden strikt mathematische uitgangspunten gehanteerd. Ook de invloedrijke Renaissance architect Palladio nam de uitgangs punten van Vitruvius over. Zijn leerling Scamozzi verwerkte ze in een boek over architectuur, dat in het Nederlands werd vertaald en in de Republiek hét handboek zou worden voor het ontwerpen van Huizen en een inspiratiebron vormde voor Nederlandse architecten als Jacob van Campen, Pieter Post en Philip Vingboons, uitgerekend architecten die Hui zen voor Constantijn Huygens en Frederik Hendrik hadden ontworpen. Scamozzi heeft qua ideeën aan de wieg gestaan van menig ontwerp hier in de Republiek. Met name in de Beemster die rond 1620 gereed kwam zijn naar de inzichten van Scamozzi panden gebouwd, maar ook aan de Heren gracht in Amsterdam, die als uitbreiding van Amsterdam in die tijd gereed was gekomen, werden de ideeën van Scamoz- zi toegepast, evenals de opvattingen van Vitruvius bij het aanleggen van de tuinen achter de grachtenhuizen. Een van de meest in het oog springende panden in de Beem- ster was Vredenburgh uit 1639, ontworpen door de Haar lemse stadsarchitect Pieter Post. De overeenkomst met het ontwerp van Het Hof is treffend. Mogelijk was Pieter Post ook de ontwerper van het Huis van Studler van Zurck in Bergen, inclusief het ontwerp van de tuin. Die had hij im mers ook voor Vredenburgh zelf ontworpen. Veel buiten huizen in de Beemster zijn in de loop van de negentiende eeuw gesloopt. Vredenburgh in 1819. Gelukkig bleef het ontwerp bewaard. Aankoop van de Hoge Heerlijkheid Bergen De kans om de titel Heer van te verwerven kwam voor Anthony van Zurck toen de Heerlijkheid van de adellijke familie Van Holstein-Schaumburg in Bergen te koop kwam als gevolg van de verdeling van een nalatenschap. In opdracht van Van Zurck opende makelaar Giesenbier in Amsterdam de onderhandelingen met graaf Otto van Lippe die namens de familie Van Holstein-Schaumburg over de verkoop onderhandelde. De vraagprijs bedroeg aanvankelijk fl.30.000, maar na enig touwtrekken werd de prijs aangepast en wilde de familie hun bezit voor fl.21.000 verkopen. Er zaten echter nog al wat haken en ogen aan deze transac tie. Die hadden vooral te maken met de erfrechtelijke- en schuldenproblematiek van de erven. Nadat Van Zurck in zijn Leidse woning de hele aankoop nog eens met nota ris Van Leeuwen had doorgenomen en de voetangels en klemmen uit het ontwerp waren weggenomen, werd tot de aankoop besloten. Op 31 maart 1641 stemde gravin Elisa beth ermee in en op 21 mei 1641 vond het transport plaats ten kantore van notaris Van Leeuwen in Leiden. Met het verwerven van de Heerlijkheid Bergen mocht Anthony van Zurck zich vanaf dat moment Heer van Bergen noemen. Om nog meer gewicht aan zijn positie te geven, breidde hij zijn naam uit met Studler en tekende voor de eerste keer in de kwaliteit van Anthony Studler van Zurck, Heer van Bergen de akte van transport van de Heerlijkheid Bergen bij notaris Van Leeuwen. Vanaf dat moment paste Studler van Zurck ook zijn wapen aan met de afbeelding van een gems of bok. René Descartes en Het Hof Op 17 november 1641 schreef René Descartes een brief aan zijn vriend Mersenne in Parijs, waarin hij vroeg om het ont werp van de tuin van het Palais du Luxembourg. Anthony Studler van Zurck had na het verwerven van de Heerlijkheid Bergen in 1641 plannen om een Huis in Bergen te bouwen en daar hoorde ook een tuin bij. Tot op heden is onduidelijk wie het initiatief voor deze brief heeft genomen. Was het een vriendelijke geste van René Descartes aan zijn vriend Anthony Studler van Zurck of was het een expliciet verzoek van Van Zurck zelf aan Descartes op grond van opvattingen die hij koesterde met betrekking tot architectuur en in clas sicistische stijl aangelegde tuinen? Een jaar na het verzoek aan Parijs werd een boek met voor beelden van ontwerpen en reeds gerealiseerde tuinen vanuit Parijs naar Nederland gestuurd. Onduidelijk blijft waarom het gevraagde ontwerp in het toegestuurde materiaal ont- 13 EEN HOF VOOR EEN HEER Portret René Descartes geschilderd door Frans Hals, ca. 1649. Kopie uit de collectie van museum Het Louvre Parijs.

Bergense kroniek | 2014 | | pagina 15