in zijn testament geen betere keuze kunnen maken, als je daar in zo'n geval van kunt spreken. Met name zijn voogd en oom Johannes de Laet was een buitengewoon interes sante en invloedrijke man. Hij was filosoof, jurist, filoloog, bewindvoerder van de West Indische Compagnie (WIC) en woonde aan het Rapenburg in Leiden, de prestigieuze straat waar Anthony van Zurck later zelf ook een imposant huis zou bewonen. Johannes de Laet had een aantal publicaties op zijn naam waaronder De beschrijving van West-Indië, waarin hij de ontdekking van Manhatten door Henri Hud son beschreef en de eerste confrontatie met de Indianen, de oorspronkelijke bewoners van Amerika. In zijn hoedanig heid van bewindvoerder van de WIC had Johannes de Laet te maken met de oom van Anthony van Zurck, de rijke bankier Guillielmo Bartolotti die één van de directeuren was van de WIC en als gezegd was getrouwd met Anthony's tante Margaretha Thibaut. Guillielmo Bartolotti liet een prachtig huis (Huis Bartolotti) bouwen aan de Herengracht waar Anthony van Zurck later via vererving ook een grach tenpand zou bezitten. Ook zijn aangetrouwde neef, Nico- laas Sohier vestigde zich aan de gracht in Amsterdam. Hij liet het beroemde huis met de hoofden aan de Keizersgracht in Amsterdam bouwen dat anno 2014 nog een bezienswaar digheid is. Nicolaas Sohier was getrouwd met de nicht van Anthony van Zurck, Susanne Hellemans, en was een vriend van Constantijn Huygens. Intellectueel en cultureel milieu In 1624 overleed Christina van Erp, de vrouw van Pieter Cornelisz. Hooft, drost van Muiden en baljuw van het Gooi. Als bewoner van het Muiderslot organiseerde hij muziek- en poëziebijeenkomsten op het slot in Muiden, waarvoor hij kunstenaars en intellectuelen uitnodigde, on der wie zijn goede vriend Constantijn Huygens. Drie jaar na het overlijden van Christina van Erp trouwde Hooft in 1627 met de nicht van Anthony van Zurck, de weduwe Leonora Aernoutsdr. Bartolotti-Hellemans, zuster van de hierboven genoemde Susanne Hellemans. Haar overleden man was de zoon van de bankier Guillielmo Bartolotti uit zijn eerste huwelijk. Door deze huwelijken kwam Anthony van Zurck binnen zijn familie in aanraking met het financiële, intellec tuele en culturele circuit van de zeventiende eeuw in Hol land. Het contact tussen Van Zurck en zijn aangetrouwde neef P.C. Hooft was buitengewoon goed en het wekt dan ook geen verbazing dat Hooft en zijn vrouw peter en meter waren bij de doop van de oudste dochter van Anthony van Zurck in Leiden. Ook correspondeerden de beide neven re gelmatig met elkaar of ontmoetten elkaar op het Muiderslot, in Alkmaar of in Leiden. Zo vierden de beide families Hooft en van Zurck gezamenlijk kermis in Leiden. Ondanks het feit dat Anthony van Zurck op jonge leeftijd wees was geworden, groeiden hij en zijn broers op in een zorgzame familie en kregen ze een prima opvoeding en opleiding, die hun maatschappelijk succes verzekerde. Door zijn contacten met Hooft en Huygens stond Anthony van Zurck in nauw contact met de bestuurlijke elite van zijn tijd. Pas veel later zou hij daar zelf deel van uit gaan maken, toen hij in 1647 gekozen werd in de vroedschap van Alkmaar en in 1653 in het bestuur van de Beemster. Voor een functie hierin kwam hij in aanmerking, omdat hij zowel in Alkmaar als in de Beemster onroerend goed had verworven. Hooft, maar vooral Huygens verschafte Van Zurck toegang tot de top van de samenleving in de Republiek. Constantijn Huy- gens was via patronage van zijn vader, na het overlijden van Maurits, secretaris van diens opvolger stadhouder Frederik Hendrik geworden en P.C. Hooft stamde weliswaar uit een oud koopmansgeslacht uit Zaandam, maar was inmiddels de tweede generatie die als drost van Muiden en baljuw van het Gooi een functie had in het openbaar bestuur. Zijn vader was burgemeester en had eveneens via patronage Hoofts carrière mogelijk gemaakt. Beiden zouden een belangrijke rol spelen in het leven van Anthony van Zurck. Via Constantijn Huygens was Anthony van Zurck in con tact gekomen met de filosoof René Descartes, die in die pe riode regelmatig in de Republiek van woonplaats wisselde. Toen Descartes op Endegeest bij Leiden woonde, bezocht Anthony van Zurck zijn vriend een aantal keren vanuit zijn woonplaats Leiden. Het klikte tussen de twee en er zou later een hechte vriendschap uit ontstaan. Anthony van Zurck was de eerste die een inleiding op een wiskundige verhande ling van René Descartes in het Nederlands vertaalde. Ondanks de vriendschaps- en familieband tussen Hooft en Van Zurck, was er maatschappelijk gezien echter een wezenlijk verschil in positie tussen Van Zurck enerzijds en zijn neef P.C. Hooft en Constantijn Huygens anderzijds. Hoe succesvol Van Zurck ook was in zaken en ondanks zijn goede contacten tot in de hoogste bestuurlijke kringen in de Republiek, behoorde strikt genomen Van Zurck niet tot de 10 HISTORISCHE VERENIGING BERGEN NH, THEMANUMMER 11, JUNI 2014 Foto Huis Bartolotti, Herengracht 136. In: Vier eeuwen Herengracht, Stadsdrukkerij Amsterdam, 1976.

Bergense kroniek | 2014 | | pagina 12