I KAA E R G E de gemeente ook grondgebied ter grootte van ruim 52 hec taren, verspreid over Bergen, alsmede het landhuis 't Oude Hof overnemen tegen een prijs van f. 430.300,-. Dit bracht de totale koopsom op f. 530.300,-. Vlag uit. Sinterklaasverrassing! In de raadsvergadering van 3 december 1952 vroeg burge meester Huygens de gemeenteraad akkoord te gaan met deze voorgenomen aankoop en zodoende: 'een grote oppervlakte rijk natuur- en dorpsschoon in overheidsbezit te brengen en garantie te scheppen dat dit gebied tot in lengte van jaren als zodanig kan worden bewaard'. De vrijwel voltallige gemeenteraad reageerde euforisch op het aankoopplan. Raadslid Hemelrijk riep de bewoners van Bergen op om morgen massaal de vlag uit te steken voor deze als 'Sinterklaasverrassing' te beschouwen koopovereenkomst die de heren Blauw (directeur Gemeentewerken) en Van Ree- nen junior (namens de familie) hadden beklonken. Er werd vol lof gesproken over de familie Van Reenen die zich altijd zo betrokken had gevoeld bij de Bergense gemeenschap. In 1953 passeerde de koopakte notaris Knoop. Rijk en provincie droegen financieel bij aan de transactie. In de gemeenteraad werd er direct over gesproken Kranen- burgh te verbouwen tot raadhuis. Raadslid Hemelrijk: 'Ik ben diep onder de indruk van Huize Kranenburgh, de grandioze ligging vlakbij het dorp, het heeft stijl, is indrukwekkend en heeft expansiemogelijkheid, juist een huisvesting voor een eerbiedwaardige raad als de onze'. Architecten werden in 1953 aangeschreven om mee te den ken om Kranenburgh geschikt te maken tot raadhuis, maar in februari 1954 werd dat verzoek, gezien de aanzienlijke kostenramingen, weer ingetrokken. Voorlopig vond men het goedkoper om het toenmalige raadhuis te blijven gebruiken. Het duurde tot 1958 voordat architect Duintjer een nieuw schetsontwerp had gemaakt, waarin zowel het raadhuis, de bibliotheek en de afdeling gemeentewerken een plaats zouden krijgen op het Kranenburgh-terrein. Maar ook dit plan bleek financieel niet haalbaar. Huize Cranenbergh, gebouwd omstreeks 1630, later omgedoopt in Maesdammerhof; tekening door P. Klinkhamer, 1774, collectie Regionaal Archief Alkmaar J Schetsontwerp van architect Duintjer in 1958, met nieuw gemeentehuis, bibliotheek en gemeentewerken op het terrein van Kranenburgh

Bergense kroniek | 2014 | | pagina 9