A J >.- Jfst A,, f v.. .'/fa-y *r:,' voordeed eenheid in grootheden en eenheden te hanteren. Van 1790 tot 1798 ontwierp een commissie van wis- en natuurkundigen in opdracht van de Franse revolutionai re regering het Metriek Stelselgebaseerd op het tientallig (decimaal) stelsel, de meter en de kilogram. Op 7 april 1795 werd dit stelsel ingevoerd in de Eerste Franse Republiek (waartoe ook de vroegere Oostenrijkse Nederlanden (België) behoorden), maar het systeem was nog niet verplicht. In 1798 werd de Bataafse Republiek, samen met geallieerde en neutrale staten, uitgenodigd door de Franse regering om mee te helpen aan het standaardiseren van de nieuwe meeteenheden. De invoering ervan stuitte echter op veel problemen bij de praktische toepassing en zolang alle lokale gebruikelijke lengtematen en gewichten niet overgezet waren naar de nieuwe eenheid, bleef er chaos onder de burgers bestaan. Om hieraan tegemoet te komen richtte het Franse bestuur commissies op die overzettabellen opstelden. Deze overzettabellen werden tot het begin van de 19e eeuw druk gebruikt, ook in Bergen. Men kan de invoering van het Metriek Stelsel beschouwen als één van de belangrijke verworvenheden van de Franse Revo lutie. Maar Bergen is daarmee wel haar eigen lengtemaat, de Bergense roede, kwijtgeraakt. De IJkwet Bij de IJkwet van 21 augustus 1816 werd het Metriek Stelsel vanaf 1820 verplicht in het toenmalige Verenigd Koninkrijk der Nederlanden. De standaardmeter (le Metre des Archives) verving alle oude lengtematen als roede, el, en voet. In 1791 werd door de Franse Academie van Wetenschappen de meter vastgesteld als het tiendmiljoenste deel van de afstand Noordpool - evenaar, gemeten langs de Meridiaan van Parijs. Koning Willem I zag even later vooral het economische voor deel in van betere, uniforme maten en gewichten en trok zich van de revolutionaire, Franse oorsprong niets aan. De IJkwet heeft tot doel standaarden wettelijk vast te leggen en een controlemogelijkheid te geven voor eerlijkheid in de handel, vooral om de kopende partij te beschermen. De controle gebeurde door de overheid, die een controle orgaan instelde: de Dienst van Het IJkwezen. Deze dienst is geprivatiseerd in 1989 en heet sindsdien het Nederlands Meetinstituut (NMI). In 2006 is naar aanleiding van Europese richtlijnen de IJkwet vervangen door de Metrologiewet. IJken vóór en in de 18 eeuw Ver vóór de invoering van de IJkwet werden de gebruikte weeg- en meetgereedschappen al gecontroleerd. Voor Bergen gebeurde dat door beëdigde ijkmeesters uit Alkmaar. - 1254: Regels omtrent de ijk in Alkmaar en omgeving stam men uit 1254, toen de stad stadsrechten van Willem II, graaf van Holland, kreeg, inclusief het recht tot het opleggen van boeten bij het gebruik van valse maten. - 1414: In het handvest van 1414 van Willem VI kreeg de stad de opdracht....de maten te doen branden, zo vaak als men dat nodig achtte'. Bovendien moesten alle wijnkannen van een 'pegel' (inhoudsmerkteken) zijn voorzien en alle steden zouden hun ijkteken daarbij plaatsen. De wijn moest wor den getapt tot aan de pegel. - 1415: De ijk werd ook verricht in Akersloot, Bergen, Heiloo, Oterleek, Petten (Putten), Schermerhorn en Venhuizen. De herijkperiode was in principe twee jaar, in Bergen 5 jaar. - 1583: De regelgeving in Bergen over het gebruik van de juiste maten en gewichten wordt al genoemd in de 'Keur en Ordonnantie' van 1583. Deze regels en bepalingen moesten ook de Bergense samenleving weer enige structuur geven na de ontreddering van het voorgaande decennium (Beleg van Alkmaar e.o.). Gemeentesecretaris Corss Cuper schreef 35 bepalingen over diverse onderwerpen, waaronder twee op het gebruik van juiste maten en gewichten. - 1779: In het Regionaal Archief is een aantal stukken uit de jaren 1779 -1819 te vinden, zoals deze akte uit 1791: 4i /At it, v Cï 0- A: t 4 -•* -< ./f,. Cl" ■Y*r Notitie der Eijkinge van Gewigten, Maaten, als anders op het Regthuis te Bergen in Kennemerland, gedaan den 29e Augustus 17cEen Neegentigh, in presentie en overstaan van Willem Lodewijk Ivangh, Schout, mitsgaders Arie Visser Gerrit Duinmaijer als gecommitteerdens van en uit Scheepenen be neevens voorn(oemde) Willem Lodewijk Ivangh als Secretaris, en Jan Ivangh als Gerechtsboode, door Alkmaars Gesworen Eijkmeesteren. Deze heren controleerden de inhoudsmaten als wijnmaat, bo- terkoppen, appelmaat, pintjes, bierkannen, aggelen en sleepjes van de neringdoenden, handeldrijvende boeren en handels- Loden blokgewicht, gevonden aan de Schelphoekte Alkmaar in 2009. ■L yf .Tfrm+f i I 'f. '.L, yf O

Bergense kroniek | 2014 | | pagina 5