Van de redactie Van de redactie Sieme Niks Goede morgen Bergense lengte- en oppervlaktematen en het ijken in Bergen in de 18e eeuw Ru Waalewijn Meer over de belezen heer Ab Kalshoven Leven voor de muziek: Interview met mr. Rob Herrmann 16 18 C.A. Wildeboer-Kloosterboer De allereerste apotheek Petra Kamp-Schürer Rosmade, een begrip in Bergen 21 Jan Hageman Huize Kranenburgh: Van burgemeesterswoning tot Museum Kranenburgh Gerrit J. Sijpheer Ons huis in oorlogstijd 13 Nel Jongejans en Frits David Zeiler Museumnieuws Bert Buizer en Frits David Zeiler Souvenir uit Bergen Colofon 25 27 28 In deze Voorjaarskroniek is weer een bonte verzameling we tenswaardigheden over ons Bergen en Bergen aan Zee samen gebracht. Maar voordat we u daarvan een kort overzicht geven, kunnen we u tot ons genoegen melden, dat inmiddels ook voorzien is in de vacature van eindredacteur. We verwelkomen dan ook van harte Joske Zwolsman-Reeser, meer dan een halve eeuw vergroeid met Bergen en enthousiast supporter van de Kroniek. Bij deze Kroniek is naar vijfjaarlijkse traditie de aparte gedrukte uitgave gevoegd met de inhoudsopgave van alle verschenen Kronieken en themanummers; met behulp van deze uitgave kunt u sneller uw weg vinden in de artikelen die tot nu toe in de Bergense Kroniek verschenen zijn, een service die oud-eindre dacteur Roosannie Kromhout ons belangeloos blijft verlenen. Dan over de Kroniek die voor u ligt: Het Museumnieuws refereert aan de 'Groote Oorlog' van 100 jaar geleden en hoe die tot zelfs in Bergen z'n sporen trok: een interieurbeeld van het opvangkamp aan de Breelaan voor al lerhande (krijgs-)gevangenen. Van de 'Berger Duintjes' is vooral over hun kenmerkende koekverpakking, hun geïllustreerde koekblikken, iets te mel den; dit in de reeks 'Souvenirs uit Bergen'. Het interview is ons dit keer aangereikt door Ab Kalshoven, die met de schets van de persoon van Rob Herrmann tevens de periode in herinnering brengt dat de Volkshogeschool en Cul turele Raad Noord-Holland in 'Het Oude Hof' en in 'Kranen burgh' hun onderkomen hadden. 'Goede Morgen' is een nieuw artikel van de hand van Sieme Niks, (bekend nog van '100 jaar 'Onder Ons"). In dit nieuwe verhaal over vroegere maten en gewichten en over het IJkwe zen, laat hij ons kennismaken met een eigen Bergense opper vlakte-maat, een afmeting die afweek van die uit de omgeving; daar was kennelijk aanleiding voor. Het meten van de tijd in onze streken bewaart hij voor een volgend keer. Ru Waalewijn blijkt nog niet uitgepraat over zijn Belezen Heer, de boer uit de Bergermeer met het merkwaardige boekenbezit. Ditmaal zijn het de wederwaardigheden van diens kinderen die het voornaamste onderwerp van dit vervolg vormen. Kenmerkend voor deze Kroniek tenslotte is dat drie artikelen over -huizen- gaan: over 'Kranenburgh', over 'Een Huis in oorlogstijd' en over 'Huize Rosmade'. Over 'Kranenburgh' leest u een uitgebreid artikel waarin bekend Kroniek-auteur Jan Hageman zich heeft weten te beperken tot de voornaamste ontwikkelingen en gebeurtenissen die zich rond deze voormalige burgemeesterswoning hebben afgespeeld; en dat zijn er nogal wat! In 'Ons Huis in Oorlogstijd' wordt uit de doeken gedaan hoe allerlei illegale activiteiten zich tijdens de Duitse bezetting afspeelden in een ogenschijnlijk normaal huis aan de Notweg. De hoofdpersoon was eerder aan het woord in de Kroniek en zijn zoon, Gerrit Sijpheer, citeert nu uit zijn vaders dagboeken over deze spannende tijd. Over 'Huize Rosmade' en zijn Alkmaarse ontstaansgeschiede nis heeft Petra Kamp-Schürer een gedegen artikel geschreven. Dit bekende Bergense pand heeft vooral in de beleving van vele (aanstaande) moeders een rol gespeeld; het is bedoeld aan te sluiten bij de serie artikelen van Piet Vijn over de medische zorg in Bergen. In datzelfde kader treffen we ook een bijdrage aan over de aller-eerste apotheek in ons dorp. Denken we met de eerste apotheek in Bergen van doen te hebben, blijkt dat er toch nog een aller-eerste is geweest, dank zij de apothekers-assistente van toen. Een belangrijke aanvulling, want hoe hadden we dit anders geweten? De redactie wenst u met deze Voorjaarskroniek 2014 veel leesplezier toe. 1

Bergense kroniek | 2014 | | pagina 3