Museumnieuws man. Minder aangenaam was het tweede kamp dat in 1917 werd gebouwd op de Ziekenweid tegenover het Russisch Monument. Daarin werden deserteurs, zwervers, vluchtelingen, revolutionairen en ander 'ongeregeld volk' opgesloten in over bevolkte barakken zonder voldoende comfort of hygiëne. 'De hel van Bergen', werd dit kamp dan ook genoemd. In de zomer van 1917, midden in het toeristenseizoen, kreeg het dorp zelfs rechtstreeks met de oorlog te maken. Een kon vooi Duitse schepen, op weg van Rotterdam naar Scandinavië via Hamburg, werd door Engelse torpedojagers beschoten en voor het merendeel opgebracht. Twee schepen, de Lavinia en de Renate Leonhardt, raakten voor de kust van Bergen aan Zee in moeilijkheden. Een groot aantal opvarenden werd gered, maar drie bemanningsleden van de Renate Leonhardt verloren bij de beschietingen het leven. Zij kregen een voorlo pige rustplaats op het zeemanskerkhof achter het Russenduin. Dit zogenaamde 'Bergen-incident' wekte tot ver buiten het dorp grote opschudding - ook letterlijk, want door de Engel sen afgeschoten granaten kwamen tot in de Sparrenlaan en de Duinweg, en zelfs tot voorbij Warmenhuizen terecht. De Renate Leonhardt kon na een grondige reparatie de reis vijf weken later voortzetten, maar werd voor de kust van Texel opnieuw beschoten en verdween in de golven. Later ging het gerucht, dat het schip onder een lading cacaoboter goud vervoerde; daar is tot in de jaren 1960 naar gezocht en er is nooit één korreltje van gevonden. In Bergen speelde in deze periode burgemeestersvrouw Marie van Reenen-Völter vanzelfsprekend weer een cruciale rol. Zij nam niet alleen zitting in het plaatselijke en het nationale comité tot hulp aan de vluchtelingen, zij bemoeide zich ook persoonlijk met de leniging van de nood in de latere oorlogs jaren, toen de schaarste aan grondstoffen en voedingsmiddelen ook in Nederland toesloeg. De centrale keuken, een soort voedselbank avant la lettre, werd onder haar auspiciën opgezet; hier trok zij profijt van haar jarenlange ervaring op haar eigen Huishoud- en Industrieschool. In het laatste oorlogsjaar gaf zij haar idealen vorm in de plannen voor het kerkje in Bergen aan Zee, 'een kerkje voor allen, een vredeskerkje.' Het verhaal, dat geïnterneerden werd gevraagd een artistieke bijdrage te leveren aan de preekstoel in het kerkje, is niet juist. Maar dat er vier nationaliteiten aan hebben gewerkt, is wél waar. De wapenstilstand van 11 november 1918 zal ook in Bergen een zucht van verlichting hebben teweeggebracht. De tentoonstelling 'De Groote Oorlog en het kleine dorp' is in Museum Het Sterkenhuis te zien van mei t/m oktober 2014. BERGENSE KRONIEK, NOVEMBER 2013 Het leven in het interneringskamp was saai maar dragelijk. In het café werd muziek gemaakt op de piano of met de pathéfoon (links). Ook kon men ansichtkaarten van Bergen kopen (rechtsachter) om naar huis te versturen. Het portret van 'Der Kaiser' Wilhelm II (achter het personeel) en de vlaggen zorgden ervoor dat het patriottisme hoog werd gehouden. Foto A.J. Bonda, collectie F.D. Zeiler

Bergense kroniek | 2014 | | pagina 28