Rosmade, een begrip in Bergen PETRA KAMP-SCHURER Hoe komt Rosmade aan zijn naam? Daarvoor gaan we terug in de tijd. Op 19 januari 1818 wordt in Alkmaar Evert Masdorp (zie foto) geboren als tweede zoon van 9 kinderen van Dirk Masdorp en Grietje Maas. Dirk had een bakkerij aan de Achterdam, een nauwe straat met winkeliers en hand werkslieden. Evert zag de Westfriese boeren die op marktdagen hun inkopen deden en naar oud gebruik hun koffie dronken en 'boltjens' aten in de winkel. Hij werd opgeleid in het banketbakkersvak. Hij was ook een natuurliefhebber en deelde dat met zijn vrienden. 'Het was een heerlyken Zondag-avond in den nazomer van 1831 of 32, toen een vijftal opgeruimde knapen van veertien tot zestien jaar, den lommerloozen weg wandelde die, tusschen weelderig groene beemden van Bergen naar Alkmaar slingert. Jan en Carel Ukena, Jan en Willem Siewerts en Evert Masdorp Voor veel Bergenaren, maar ook voor velen uit de omgeving is Rosmade aan het Van Reenenpark in Bergen een begrip. Van 1957 tot 1976 was daar een kraamkliniek gevestigd die zijn oorsprong had in Huize Rosmade aan het Kennemerpark in Alkmaar. - wie kende niet dat levenslustige groepjen van vijven, dat het nu en dan druk genoeg maakte in het kleene stadjen, waar alles toch 'zo fatsoendelyk' toegingZy hadden een genotvollen dag doorgebracht op de geele duinen en in het groene woud; zy had den hun dorst gelescht aan de melkton van dezen of genen boer; zij hadden hun honger gestild met pannekoeken, in een lande- lyke woning aan den voet van het duin - maar bovenal hadden zy volop genoten van den rijkdom der natuurschoonheid, in dat oord zoo in overvloed aanwezig, en waarvoor die wilde knapen zulk een open zin bezaten.Bovendien - en dit onderscheidde hen ook wel iets van de meesten hunner leeftijdsgenoten binnen de goede stad - zy lazen gaarne en hielden hunne lektuur gants niet besloten binnen de grenzen van het romangebied. Met zijn vrienden van de 'Ridderbond' voerden zij ridderspelen op, maar 'Al die fraaie zaken werden gedurig afgewisseld - of eigendlyk beter nog gekompleteerd - door zwerftochten in Alkmaars heerlyken omtrek, en zoo hield de frissche natuur gezond, wat de romantiek anders waarschijnlyk ziekelyk had gemaakt.Geïnspireerd door de Nederlandse poëzie van 21

Bergense kroniek | 2014 | | pagina 23