Leven voor de muziek Interview met mr. Rob Herrmann Het idee voor dit gesprek ontstond na een ontmoeting bij de apotheek. En ziet: bij mijn eerste bezoek begon Rob Herrmann meteen over het medische circuit, en over therapie op het Bin nenhof. 'Tja, je mankeert van alles', zei hij - maar dat heeft deze bijna 79-jarige Bergenaar zelden belemmerd om zich actief in te zetten voor al wat hem ter harte gaat. Het kerkbestuur bijvoor beeld, een inloophuis in Alkmaar waar hij wekelijks te vinden is en een telefooncirkel met zo'n 35 visueel-gehandicapten die hij ondersteunt. Juist die wereld kent hij immers als geen ander. Mag ik u voorstellen: mr. R.P. Herrmann, geboren 9 mei 1935 in Den Haag als zoon van een Lutherse predikant. Hij zat nog op de middelbare school toen hij, 17 jaar oud, zijn gezichts vermogen begon te verliezen. Maar daarom niet getreurd! Braille-tekens lezen leerde hij in een week, hij maakte zijn school succesvol af, en studeerde vervolgens Rechten aan de Gemeentelijke Universiteit in Amsterdam: langzaam maar zeker, met collegestof op de bandrecorder mee naar huis, die hij zelf nog in braille moest omzetten. Maar waar vond een blinde Meester in de Rechten werk? Strafrecht boeide hem, het liefst zou hij rechter worden of iets met reclassering doen. Sollicitaties liepen op niets uit. Geen sprake van begeleiding of trainingen. De oplossing kwam uit onverwachte hoek. In Bergen kwam een plek beschikbaar bij de Culturele Raad Noord-Holland, geen vaste baan maar een verkennend traject via Sociale Werkvoorziening, om zo zijn krachten te beproe ven. Deze particuliere stichting was in 1954 opgericht op initi atief van een groepje prominente Bergenaren, zoals mr. O.V.L. (Oscar) Guermonprez, hoofdleider van Volkshogeschool Bergen, mr A.F. (Dolf) Kamp, dijkgraaf van Noord-Hollands Noorderkwartier en KCB-bestuurder, en mevr. mr E.R (Bep) Broekman-Vriesman, VVD-raadslid en wethouder. Het was deze laatste die zorgde dat er een plaats voor Rob kwam. Zij waren overtuigd van de noodzaak om met de heroverde vrijheid na de Tweede Wereldoorlog de democratie te be vorderen door brede lagen van de bevolking te betrekken bij culturele uitingen en activiteiten. En was Bergen niet bij uitstek geschikt als uitvalsbasis voor een adviesraad die de hele provincie zou bestrijken, in samenspel met de subsidiërende overheid? Toen de jonge mr. Herrmann zich in 1966 kwam melden, was de Raad gevestigd in huize Kranenburgh - de oude burge meesterswoning die een nieuwe bestemming had gekregen. De Volkshogeschool in het Oude Hof was om de hoek, en de familie Broekman aan de overkant had aanvankelijk zelfs ruimte voor de Raad beschikbaar gesteld in hun villa Maes- dammerhof. Het was een levendig gezelschap dat hij daar aantrof: mensen als Gerrit in 't Hout, die talloze kunstenaars met wie hij vaak ook bevriend was, hielp tentoonstellingen te organiseren en boeken over hen verzorgde. En J. Wout Meijer met zijn rijke ervaring in de wereld van volksdans en volks muziek, in de sector 'Ludische Vorming': een ludieke jaren- zestig-term met een officieel tintje uit de aanlooptijd naar grote cultureel-maatschappelijke veranderingen, waarin ook studenten en volwassenen speels konden zijn. Zijn schoon dochter Riekie - bekend van volksdansgroep Gaida - werkte er ook, evenals Mieneke Goedhart, die als sociaal-cultureel werkster de staf was komen versterken. Wat kon een slechtziende jonge jurist betekenen in dit 'broeinest' van cultureel werk in ruime zin, onder leiding van mr. Hans van Ree? Vergaderingen notuleren als een soort directiesecretaris, dat kon hij goed met zijn extra geoefende gehoor. Maar hij was meer dan een begaafde luisteraar, hij speelde piano, viool en orgel, en toen er een project 'Kunst in de kamer' van start ging, kon hij daarin ook zijn organisatori sche vaardigheden ontwikkelen. Menige kring van muziekliefhebbers heeft hij in die tijd helpen oprichten. Ook de Toer-In, een snelgroeiend project bedoeld om meer mensen bij kunstuitingen te betrekken, bood ruimte voor muzikale activiteiten. Zo ging Rob met de Bergense projectleider Mart Groentjes orgeltochten organi seren, die veel aandacht trokken. In april 1959 stelde de Raad formeel een Muziekcommissie in - maar daar kwam pas echt vaart in na twee belangrijke veranderingen. Eerst verhuisde het bureau in 1969 naar een nieuwe vestiging bezuiden het Noordzeekanaal. In Landgoed Beeckestijn in Velsen-Zuid, meer centraal gelegen in de provincie en op kor tere afstand tot het bestuur, was genoeg ruimte beschikbaar, terwijl de medewerkers gemakkelijk in Bergen konden blijven wonen. Maar vooral de komst van Henk Schaafsma als nieuwe AB KALSHOVEN filosoof/vertaler en oud-medewerker van de 'Volkshogeschool Bergen'

Bergense kroniek | 2014 | | pagina 20