Meer over de belezen heer In de Bergense Kroniek 12e jrg. nr. 1 van april 2005 is een artikel gewijd aan Cornelis Spruijt, een 18e eeuwse pachter van de boerenhoeve 'Onverwagt' in de Bergermeer, die op 29 januari 1766 is over leden. Gezien het voor een boeren pachter uiterst merkwaardige boekenbezit in zijn nalatenschap, is daarover door Kariin Sundsbak het artikel geschreven met als titel 'Een belezen heer in de Bergermeer'. Niet alleen het merkwaardige boekenbezit geeft aan dat Cornelis Spruijt een bijzondere interesse had. Het blijkt ook uit de inven tarislijst van de nalatenschap. Zo hingen er in het woonvertrek een 'verligte zeekaart van Klaas Jansz. Voogt' en een 'kaart van de Vereenigde Provintien in houten lijst op papier'. Ook was er een landmeetketting aanwezig. Blijkbaar op verzoek van notaris Ivangh is door dochter Geertje deze inventarislijst minutieus, vertrek na vertrek, opgesteld. Hieruit blijkt dat Cornelis echt wel een boer is geweest, gezien ook de aanwezigheid van een paard, koeien, schapen en pluimvee, en de daarvoor benodigde gereedschappen en werktuigen. Over de genealogische achtergrond van Cornelis is in het artikel weinig geschreven. Wel dat zijn vrouw Aagje Cornelisdr. Kramer het jaar daarvoor was overleden en dat het paar vier kinderen naliet. In de doop-, trouw- en begraafboeken van de 'Vrije heerlijkheid Bergen in Kennemerland' was alleen de begraving van Aagje en Cornelis te vinden, zonder verdere informatie over hun geboorteplaats en -datum. Hun huwelijk bleek ook niet in Bergen te zijn voltrokken. Verder ontbrak in de doopboeken ook iedere informatie over de geboorte van de vier kinderen, zodat aangenomen kon worden dat ze elders ter wereld waren gekomen. Bij het overlijden van Cornelis zijn er twee meerderjarige kinde ren: Geertje en Maerten, en twee minderjarige: Jacob en Jan, die alle vier als erfgenaam vermeld staan. De weeskamer Al vanaf 1625 wordt de zorg voor minderjarige weeskinderen via het plaatselijk instituut 'Weeskamer' geregeld. Hierbij komen de weeskinderen onder de hoede van de z.g. weesmeesters. Zo is ook in het Regionaal Archief Alkmaar het Weeskamerarchief van Bergen te vinden. In die stukken wordt minutieus verantwoor ding afgelegd over de inkomsten en uitgaven met betrekking tot de erfenis en de onderhoudskosten van de minderjarige kin deren. Zo ook de begrafeniskosten van vader Cornelis Spruijt: het luiden van de dorpsklok op de dag van zijn begrafenis door koster Sijmon Wildeboer blijkt 2 gulden en 8 stuivers te hebben gekost en biersteker Gerrit van de Mate heeft bij de begrafenis plechtigheid 14 ton bier getapt voor 4 guldens. Uit de erfenis zijn op de gewone wekelijkse hoendermarkt o.a. 9 hennen verkocht voor totaal 5 guldens, 12 stuivers en 8 pennin gen. Maerten blijkt, vooruitlopend op de toebedeling van zijn erfdeel, goederen uit het gehouden boelhuis te hebben gekocht. Bijna drie jaar nadat Cornelis is overleden, wordt aan Geertje RU WAALEWIJN Landmeetketting Een pagina uit het Weeskamerarchief, foto Regionaal Archief Alkmaar

Bergense kroniek | 2014 | | pagina 18