Kemenade, geopend. Tegelijkertijd verraste hij het Kranenburgh- bestuur met een bijdrage uit het Provinciaal Anjerfonds van f. 50.000,-. Burgemeester Ritsema schonk aan het museum op de openings dag, namens de gemeente Bergen, een tuinobject uitgevoerd in plaatstaal van de kunstenaar Nico van Stralen. De openingsexpositie had als thema 'Rond het Oude Hof' en gaf een overzicht van de belangrijkste schilders die in de eerste helft van de vorige eeuw deze bijzondere plek hadden vereeuwigd. In het eerste jaar kwamen er al ruim 25.000 bezoekers (twee keer zo veel als begroot); de Bergense bevolking had Museum Kranenburgh in het hart gesloten. Dat bleek ook uit het feit dat er zich in 1993 in korte tijd 70 vrijwilligers hadden aangemeld en 400 donateurs en tevens een flink aantal (hoofd) sponsors. Ook de voortdurende schenkingen van belangrijke kunstwerken uit de Bergense samenleving gaven aan dat Huize Kranenburgh uiteindelijk een passende bestemming als museum in het bezielde kunstenaarsdorp Bergen had gekregen. Naschrift: a. Er waren nog meer bewoners en instanties betrokken bij de villa en het tuinhuis in de periode 1953-1993. Ik heb echter om uiteenlopende redenen niet van iedereen een verhaal kun nen optekenen. b. Evenmin heb ik niet alle plannen uitgediept, zoals bijvoor beeld het plan om in de tuin een kunstpaviljoen te bouwen met kunstwerken van uitsluitend de kunstenaars Keith Haring, Andy Warhol en David Hockney. c. Kranenburgh is door de 'Rijksdienst Cultureel Erfgoed' gewaardeerd als 'algemeen architectuur- en cultuurhistorisch belang als representatief voorbeeld van een villa in eclectische trant'. BERGENSE KRONIEK, APRIL 2014 Nico van Stralen met een schaalmodel van het kunstobject in de tuin van Kranenburgh vlnr. David Kouwenaar, Kees den Tex en Karei Colnot (foto Peter Saai) Gerrit van Blaaderen, Zwarte Schuur bij 't Oude Hof (ca. 1927) Bronnen: - Bijdragen van Vaderlandse Geschiedenis en Oudheidkunde (7e reeks deel 10) dr. N. Japikse - Regionaal Archief Alkmaar, gemeenteraadsnotulen Bergen 1953-1993 - De Heerlijkheid Bergen in woord en beeld, Marie A.D. van Reenen-Völter - De Heren en Vrouwen van Bergen, Themanummer Bergense Kroniek sep tember 2010, Maria Smook-Krikke, Barbara Jensen en Jaap Schoen - Archief Familie Van Beenen - Heren-Hulzen-Hoven, Frits David Zeiler - Een notabele Inrichting in Huize Kranenburgh, Bergense Kroniek april 2010, Harold Bos - Ans Wortel Oeuvre Catalogus, Marieke de Geus en Boudewijn Hiltermann - Bergen en de dlchter-schllder Lucebert, Jan Hageman en Hans Bouwer De archieven, aantekeningen, krantenknipsels en andere informatie, zijn betrokken van: Gerda Berkhout, Marlies Bootsma, B. Constant, Henk Dronkers, Riet Kamp, Cecile Kuyten, Riekje Meij, Maarten Min, Ben Min, Bernadette Olbers, Paul Pesie. Maria Smook- Krikke, Rudolf Stammis, Pieter de Weerd, Nico van Stralen. Wikipedia, Youtube.

Bergense kroniek | 2014 | | pagina 14