Volksmuziekschool in Kranenburgh (1963-1975) Omstreeks 1963 kreeg de Volksmuziekschool (VMS) Bergen - Schoorl enkele kamers in Kranenburgh tot haar beschikking. Door het groeiend aantal leerlingen was er naast de bestaande leslokalen verspreid in Bergen en Schoorl behoefte aan meer lesruimte. Kranenburgh was dan ook een welkome aanvulling. De Stichting VMS was in 1958 mede tot stand gekomen op initiatief van Oebele Bootsma die de eerste muziekdocent van de VMS was en tevens directeur tot 1974. In het voorjaar van 1975 verhuisde de VMS van Kranenburgh naar de 'School met den Bijbel' aan de Dokter van Peltlaan. Kranenburgh bouwkundig niet meer te redden (1966) Op 26 november 1966 leidde architect Tauber een raadscom missie rond in Kranenburgh naar aanleiding van een door hem gemaakt schetsontwerp waar Kranenburgh verbouwd was tot gemeentehuis. Bij de rondleiding wees de architect op de vervallen bouwkundige staat van de villa. De buitenmuren waren in slechte conditie en de dakbedekking moest volledig worden vervangen. De commissie kwam tot de conclusie dat Kranenburgh eigenlijk alleen nog maar te redden was na een zeer kostbare verbouwing. Op dat moment was daar echter onvoldoende draagvlak voor. Er werd uitgekeken naar een andere locatie voor een nieuw gemeentehuis en dat werd uit eindelijk gevonden op de plaats van het oude verzorgingshuis 'Elkshove'. De bouwvallige villa werd provisorisch opgelapt in afwachting van een definitieve bestemming. Voorlopig bleef Kranenburgh onderdak verlenen aan verenigingen, stichtingen en individuen. Omroep Bergen (Bergoa) in Kranenburgh 1968-1980 Op initiatief van een aantal mensen, werkzaam bij de Culturele Raad Noord-Holland, werd in 1968 de stichting BERGOA (Bergense Omroep Amateurs) opgericht. De stichting had als doel om verzoekplatenprogramma's te verzorgen voor zieken en bejaarden. De programma's werden opgenomen op de zolder van Kranenburgh. Het bestuur, met als voorzitter J. Wout Meijer, bestond uit vijf mensen en er waren een tiental vrijwilligers die de programma's verzorgden. De eerste programma's waren bestemd voor de bewoners van verpleeghuis Oudtburgh. Later werd dat uitgebreid naar zes tehuizen in Alkmaar, Schoorl, Koedijk en Bergen. Rudolf Stammis: 'Eind 1968 werd ik vrijwilliger en ben dat tot 1978 gebleven. Ik werd gevraagd door mijn oom, Dick Zwak- man, die lid was van het bestuur van BERGOA. We konden grammofoonplaten lenen bij een platenzaak in Bergen. Weke lijks leenden we ongeveer 10 platen; die kopieerde ik dan. Na een donatie van het Anjerfonds kochten we nieuwe taperecor ders en een draaitafel. Toen de Culturele Raad Noord-Holland in 1971 Kranenburgh had verlaten, kregen wij meer ruimte op de zolder tot onze beschikking. Van een achtergelaten archief kast bouwden we een spreekcel waarvan de wanden bekleed waren met eierdozen. In 1980 vertrok BERGOA vanuit Kranenburgh naar een andere studio elders in Bergen'. Opslagruimte museum Het Sterkenhuis in Kranenburgh (1979-1990) Door de uitdijende collectie groeide gemeentemuseum Het Sterkenhuis in 1979 uit haar jasje en zocht opslagruimte. In Kranenburgh was ruimte vrij gekomen, dus daar konden kostuums en andere antieke voorwerpen tijdelijk opgeslagen worden. Voor veel voorwerpen was Kranenburgh een ver trouwde omgeving omdat mevrouw Van Reenen-Völter ooit vroeger, toen zij nog in Kranenburgh woonde, zelf het initiatief had genomen deze antieke voorwerpen te verzamelen. Haar collectie vormde destijds de basis voor het museum. In 1990 kreeg dit museum de beschikking over een eigen depot aan de Berkenlaan. Ans Wortel in Kranenburgh (1969-1991) De spraakmakende kunstenares Ans Wortel heeft bijna 22 jaar in Kranenburgh gewoond. Zij heeft veel mensen zien komen en gaan in Kranenburgh, maar hoe is zij daar zelf beland? Zij woonde aanvankelijk in Hengelo maar vertrok na haar scheiding, vergezeld van haar twee jonge kinderen naar Amster dam. Hier woonde zij in armoede op wisselende adressen. Met wat verstel- en naaiwerk verdiende ze wat bij, maar ze stortte zich als autodidact vooral op de kunst. In 1963 won zij de 'Prix de la Jeunesse' op de Biënnale in Parijs voor haar grafisch werk. Vanaf dat moment kreeg zij meer bekendheid. Zij begon zich ook te interesseren voor poëzie en haar kunstwerken werden regelmatig voorzien van associërende teksten. Het Stedelijk Museum Amsterdam organiseerde een tentoon stelling van haar kunstwerken. Ans kreeg erkenning, verkocht werk en las regelmatig voor uit eigen poëzie. Door haar mar kante stem kreeg zij dan altijd de volledige aandacht. De krappe behuizing begon Ans parten te spelen en zij voelde zich daardoor in haar artistieke ontwikkeling geremd. Poëzie- en kunstliefhebber, burgemeester Lo de Ruiter van Bergen, 9 HUIZE KRANENBURGH: VAN BURGEMEESTERSWONING TOT MUSEUM KRANENBURGH Oebele Bootsma de enthousiaste stimulator van het muziekonderwijs in Kranenburgh (foto Wick Natzijl) Rudolf Stammis achter mengpaneel op de zolder van Kranenburgh

Bergense kroniek | 2014 | | pagina 11