Sociaal culturele bestemming vanaf 1955 Kranenburgh had voorlopig een sociaal-culturele bestemming gekregen: in 1955 betrok de Culturele Raad Noord-Holland onder leiding van Hans van Ree een aantal kamers op de eerste verdieping van de villa en is daar gebleven tot 1971. Ook het Europese Volkshogeschoolwerk (EVW) onder leiding van Bob Schouten kreeg er tijdelijk onderdak. Kranenburgh bood tevens tijdelijke huisvesting aan de uitpuilende Sint Adelbertusschool. Ook de Van Reenenschool vond hier een tijdelijk onderdak. Lucebert en Nico Berkhout in Kranenburgh (1955-1956) De dichter/schilder Lucebert (Lubertus Swaanswijk) woonde vanaf 1953 afwisselend op verschillende locaties in zomerwo ningen in Bergen. In 1955 ontmoette hij dichter/toneelregis- seur Bertold Brecht. Lucebert aanvaardde de uitnodiging van Brecht om in Oost-Berlijn te komen werken en hij verhuisde met zijn gezin. Na een half jaar hield Lucebert het voor gezien. Zijn vrouw Tony belde vanuit Oost-Berlijn naar de Bergense burgemees ter Huygens om te vragen of er nog woonruimte beschikbaar was. De burgemeester bood enkele kamers in Kranenburgh aan. Dit werd in grote dank aanvaard. Vanuit Kranenburgh hervatte Lucebert zijn werk. Ook de kunstschilder Nico Berkhout en zijn vrouw vonden omstreeks diezelfde tijd onderdak in Kranenburgh. Na enige tijd kregen beide kunstenaars de kans om de oude kunstzaal van Piet Boendermaker aan het Boendermakerhof als atelier in gebruik te nemen. Later kocht Lucebert de kunstzaal, met behulp van een geldinzamelingsactie, en knapte het woonge deelte op, waarna Lucebert er met zijn gezin in kon trekken, terwijl Nico Berkhout naar een woonhuis met atelier aan de Turfweg verhuisde. Kranenburgh en het Kunstenaarscentrum Bergen (1960-1965) Zomer 1959 werd in Kranenburgh een boeiende expositie gehouden van kunstwerken uit particulier bezit. Deze exposi tie was van indrukwekkende klasse. Er werden kunstwerken getoond van onder meer Jan Sluyters, Charley Toorop, Henri le Lauconnier, Leo Gestel, Harry Kuijten en zelfs van Vincent van Gogh. Deze succesvolle expositie droeg er mede toe bij dat de ge meenteraad in oktober 1960 besloot om kosteloos de begane grond en de tuin van Kranenburgh als expositieruimte aan het Kunstenaars Centrum Bergen ter beschikking te stellen. Te vens kreeg het KCB subsidie om er noodzakelijke voorzienin gen mee te bekostigen en een expositie te organiseren van het werk van de overleden beeldhouwer Willem Reijers. Tot die tijd had het KCB onder meer de voormalige doorrijstal van de Rustende Jager (de huidige 'Taverne') als expositieruimte in gebruik gehad. Ruim vijf jaar heeft het KCB gebruik gemaakt van Kranen burgh voordat het naar het Plein verhuisde. De kunstzaal op het Plein werd gehuurd van de stichting Noord-Hollands Kunst Centrum (NHKC). Een gedeelte van de huuropbreng sten werd aangewend voor aankoop en beheer van kunst. Deze NHKC kunstcollectie zou later, samen met de kunstcol lectie van de gemeente Bergen, de basis van de kunstverzame ling voor het toekomstige museum Kranenburgh vormen. BERGENSE KRONIEK, APRIL 2014 Meester Huibers met klas 2/3 van de Sint Adelbertusschool ca. 1958 voor Huize Kranenburgh Lucebert met zijn vrouw Tony foto Martien Coppens)

Bergense kroniek | 2014 | | pagina 10