deze decoratievorm nog verfijnd en zo is 'marqueterie' nog altijd een bekend begrip in de meubelkunst. Niet alleen door de schilderkunst, architectuur en muziek van die dagen, maar ook door de meubelkunst ('Style Louis Quatorze', de stijl van Lodewijk XIV) van Gole en zijn vakgenoten, heeft de Franse Barok een karakteristieke vorm gekregen. Bewonderenswaardig is het, dat ruim drieënhalve eeuw gele den een ondernemende en creatieve jongeman het aandurfde om als handwerksman de 'grote wereld' in te gaan, daar buitengewoon veel succes kreeg en er tot in de allerhoogste kringen verkeerde. Bergen kan daarom trots zijn op Pierre Gole, alias Pieter Cornelisz. Gooien, meester-meubelmaker. Waar is het werk van Pierre Gole te bezichtigen In het Rijksmuseum te Amsterdam trekt met name het reus achtige, aan Gole toegeschreven, ebbenhouten kabinet de aandacht. Het kleinere, met marqueterie versierde kabinet van Gole maakt, vergeleken met dat van ebbenhout, een meer verfijnde indruk. Enkele buitenlandse musea met werken van Pierre Gole: - Fine Arts Museum, San Francisco; - Getty Museum, Los Angeles; - Musée du Louvre, Parijs; - Victoria and Albert Museum, Londen; - diverse particuliere collecties. 5 PIERRE GOLE, ÉBÉNISTE CÉLEBRE, NÉ A BERGEN (PAYS-BAS) Elegant kabinet van Pierre Gole met decoraties van bloemtakken in marquete- riestijl met veelkleurig houtfineer, ivoor, been en schildpad(schild); omstreeks 1655-'60, hoogte 128 cm Collectie: Rijksmuseum, Amsterdam). Een groot, aan Pierre Gole toegeschreven kabinet met kunstige versieringen, gemaakt van ebbenhout op een basisconstructie van inheems hout; omstreeks 1645-'50, hoogte 211 cm (Collectie: Rijksmuseum, Amsterdam). Geraadpleegde literatuur - Bergen in de branding. De heerlijkheid Bergen als bezit van de graven Van Holsteln-Schaumburg, dr. Henk Schoorl, 'Alkmaar in Veelvoud', deel 1 van de Alkmaarse Historische Reeks, 1977. - De heerlijkheid Bergen In woord en beeld, M.A.D. van Reenen-Völter, 2e druk, 1948, Hermanus Coster, Alkmaar. - De triomf van Parijs: Pierre Gole, door Reinier Baarsen, 'Zeventiende- eeuwse kabinetten', Rijksmuseum-dossiers, Uitgeverij Waanders Zwolle, Rijksmuseum Amsterdam, 2000. - Hoog en Vrij, schetsen uit de geschiedenis van de heerlijkheid Bergen tot 1798, door Frits David Zeiler, Pirola, Schoorl, 1986. - Pierre Gole in volle glorie in het Rijksmuseum, door prof. Theo Lunsingh Scheurleer, Bulletin van het Rijksmuseum, jaargang 41, nr 2, Stichting het Rijksmuseum, 1993. - Website: Het Biografisch Portaal van Nederland van het Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie (RKD). - Website: Le Chateau de Versailles -Website: Musée du Louvre, Parijs -Website: Rijksmuseum, Amsterdam - Website: Wikipedia, the Free Encyclopeadea

Bergense kroniek | 2013 | | pagina 7