PIERRE GOLE, ébéniste célèbre, né a Bergen (Pays-Bas) mm of hoe een Bergense meubelmaker in de Gouden Eeuw in Parijs de top bereikte. Aan Pieter Gooien, omstreeks 1620 in Bergen geboren en na zijn vestiging in Frankrijk een buitengewoon succesvolle meubelmaker geworden, is dit artikel gewijd. Bewonderenswaardig is het, dat ruim drieënhalve eeuw geleden een ondernemende en creatieve Bergense jongeman het aandurfde om als handwerksman de 'grote wereld' in te gaan, daar buitengewoon veel succes oogstte, zodanig zelfs, dat hij erdoor tot in de allerhoogste Franse hofkringen kwam te verkeren. Originele ideeën, vakmanschap, ervaring, hard werken en uitstekende relaties brachten deze kunstzinnige vakman in Parijs ongekende roem en rijkdom. Op zijn veertigste was Pieter Gooien reeds leverancier van het hof van Lodewijk de Veertiende, de 'Zonnekoning'. In de Franse hoofdstad be hoorden zijn kostbare meubels in Franse Barokstijl ('Louis Quatorze') gedurende de tweede helft van de 17e eeuw tot de absolute top. Zowel het Rijksmuseum te Amsterdam als verscheidene buitenlandse musea bezitten Goolens prachtige kabinetten en luxueuze tafels die de vernielingen tijdens de Franse Revolutie (1789) hebben overleefd. Het oude Bergen op een zeldzame tekening Hoe zag Bergen eruit toen Pieter Gooien hier opgroeide? Het dorp en omgeving zijn uitstekend te zien op de prach tige kaart, die landmeter Joannes Dou van de 17de-eeuwse Hoge en Vrije Heerlijkheid Bergen maakte en die in 1662 door Joannes Blaeu is gedrukt en uitgegeven. Daarnaast bestaat er ook een duidelijke afbeelding van het dorpshart, omstreeks 1620 getekend door een rondreizende kunstenaar. De 17e-eeuwse tekenaar laat de kerk hoog boven de spaar- zaam-bebouwde Kerkbuurt uitrijzen. Na de verwoestende brand van 22 februari 1574 is deze middeleeuwse Petrus-en Pauluskerk weer bruikbaar gemaakt voor de Protestantse eredienst, de ingestorte toren heeft als opvolger een sierlijke dakruiter gekregen. Aan de duinvoet zijn links de boerderijen van de buurtschap Oudburg te zien. De Doodweg erheen begint hier voor aan. Het begin van de Westdorper Doodweg is rechtsvoor zichtbaar. (Het origineel van deze tekening bevindt zich in de 46 delen tellende Atlas Laurens van der Hem (1621-1678) in de 'Kartensammlung' van de 'Osterreichische National- bibliothek' te Wenen). Begin 1600 telde Bergen slechts 500 a 600 inwoners. Naast boeren waren dat burgers, ambachtslieden en enkele beamb ten. Het grondgebied kwam bij de verdeling van de erfenis van de in 1568 overleden heer van Bergen, Hendrik van Bre- derode, in bezit van de graven Van Holstein-Schaumburg. In 1641 was Anthonis Studler van Zurck door aankoop de nieuwe Heer van Bergen geworden. Pieter Cornelisz. kwam uit het in Bergen wonende gezin van 2 HENK JELLEMA 'Gezicht op de Kerkbuurt te Bergen', ongekleurde tekening van de Ruïnekerk en omgeving door een onbe kende meester, omstreeks 1620. Het gebouwtje dat omstreeks 1770 het 16e-eeuwse Rechthuis, het ambtsverblijf van o.a. schout Jan Cornelisz. Gooien, broer van Pieter Gooien, verving. Hier verrees in 1903 het nog bestaande 'Oude' Raadhuis. Houtsnede Jaap Veldheer, 1901, (Collectie: Regionaal Archief, Alkmaar).

Bergense kroniek | 2013 | | pagina 4