INHOUD Van de redactie Van de redactie Henk Jellema PIERRE GOLE, ébéniste célèbre, né a Bergen (Pays-Bas) of hoe een Bergense meubelmaker in de Gouden Eeuw in Parijs de top bereikte. Hans A.M. Haring Ambulante handel in Bergen Kees Komen Bergense couleur locale in de tweede helft van de vorige eeuw 1 Gerard Drieënhuizen Drieënhuizen in tabak en meer... Ans Schot Bergen en zijn repatrianten 2 Marijke Kirpenstein Interview met Aad van der Oord en Jaap Delis 6 Frits David Zeiler en Bert Buizer Een souvenir uit 1655 10 Colofon 14 18 24 27 28 De Bergense Kroniek na jaren in een meer eigentijds jasje! Nog heel lang verscheen de Kroniek uitsluitend in zwart-wit, vervol gens voorzichtig met wat kleur, maar met de huidige stap profi teert ons blad volop van hedendaagse layoutmogelijkheden en is het een moderne fullcoloruitgave geworden. De redactie is benieuwd naar wat u er van vindt! Naast weer een gevarieerd aanbod aan Bergense historische on derwerpen vragen eerst twee zaken onze bijzondere aandacht: enerzijds een afscheid en een entree, anderzijds een 'schilderach tige' primeur. Bedankt Bert, welkom Yvon Allereerst ruimen we hier plaats in voor een dankwoord aan scheidend eindredacteur Bert van der Miesen. Hij heeft er de voorkeur aangegeven de functie ter beschikking te stellen, au teurschap plus eindredacteurschap van een periodiek als de Bergense Kroniek bleek minder goed te combineren met zijn overige werkzaamheden. Dit spijt de redactie, aangezien zijn gewaardeerde inbreng, zeker als gewetensvol eindredacteur, maar ook als gedreven auteur ('Bergen onder Stroom'), inmid dels node gemist wordt. Zijn taken worden binnen de redactie tijdelijk waargenomen. Vervolgens verwelkomt de redactie als nieuw redactielid: Yvon Bos Eyssen, wier belangstelling in het bijzonder uitgaat naar bekende Bergense senioren, van wie zij tijdig impressies uit hun leven in het vroegere Bergen optekent. Dan het 'schilderachtige' onderwerp: deze Kroniek bevat in de reeks Souvenirs uit Bergen, een (wereld-)primeur: een 17e eeuws gezicht vanaf het duin, geschilderd door Salomon van Ruijsdael! Dank zij de oplettendheid van Frits David Zeiler, kunnen ook wij op dit schilderij de Ruïnekerk herkennen: ons eigenste Bergen, afgebeeld op een schilderij van een Ruijsdael. Dan een overzicht van wat deze kroniek u verder te bieden heeft: Henk Jellema verrast ons met de herinnering aan een dorps genoot uit de Gouden Eeuw, wiens carrière als getalenteerd meubelmaker/ébéniste hem in Frankrijk tot in hofkringen rond Lodewijk XlVe, de Zonnekoning, bracht. Hans Haring zet voor ons nog eens op een rij hoe het met markten in het algemeen en met die in Bergen in het bijzonder tot de huidige plek en het hedendaagse uitgebreide marktaan- bod is gekomen. Kees Komen neemt ons aan de hand van citaten van destijds- bekende journalisten nog eens mee naar het Bergen van de tweede helft van de vorige eeuw. Ans Schot (Histon) schildert de positie van de Indische repa trianten in het na-oorlogse Bergen. Voor Gerard Drieënhuizen (tabak, klokjes, speelgoedauto's, tijdschriften, rookwaren, etc.) ruimt de redactie, mede vanwe ge zijn verdiensten voor de HVB, plaats in voor diens verslag van het wel-en-wee van het gezin Drieënhuizen in ons vroe gere dorp. Het interview is ditmaal van de hand van Marijke Kirpen- steijn, die Jaap Delis en Aad van der Oord uitgebreid uit- hoorde over opmerkelijke gebeurtenissen tijdens hun leven als ambachtsman in het Bergen van voor en na de oorlog. De volgende uitgave van de Bergense Kroniek is het voorjaars nummer 2014. In juni zal naar verwachting een themanummer verschijnen. Dat zal gaan over Het Oude Hof, gebaseerd op een samenwerking van verschillende auteurs. De contouren van het onderwerp zijn vastgesteld, de taken zijn verdeeld en de ver schijning ervan kunt u eind juni 2014 tegemoet zien. De Kroniekredactie wenst u weer veel genoegen met deze Najaarskroniek 2013. 1

Bergense kroniek | 2013 | | pagina 3