kalksubstantie tastte wel het ijzer van de verwarmingsbui zen aan. Dus moest de hele mozaïekvloer eruit. Dit moest helemaal met de hand gebeuren, nadat de vloer eerst volle dig op tekening was gezet. De vloer is er toen totaal uitge haald en per vierkante meter op een tableau buiten op het terrein geplaatst. Daarna konden we met de jekkerhamer aan de slag om het cement te verwijderen. Na het aanbren gen van een nieuwe laag specie en het vervangen van de verwarming, is de vloer weer in zijn oorspronkelijke staat teruggezet. Dit karwei was een klus van een heel jaar, waar bij we gelukkig dagelijks bezoek kregen van Piet Groen, de gemeentebode, met koffie uit het gemeentehuis. Toen kwam het leukere werk: de banken en de preekstoel moesten met oud hout gerepareerd worden, echt een klus voor ons natuurlijk. En ik zal je nog een leuk verhaal vertel len: er miste in de kerk één van de 'fratsen' (kraagstenen), dat zijn die koppen onder de pilaren. Jaap en ik zijn toen naar Huize Lol in Alkmaar gegaan en hebben daar een mombakkes gekocht. Deze hebben we gevuld met specie en kippengaas en daar een nieuwe 'frats' van gemaakt. Ik vertel je niet welke het is, daar moet je zelf maar proberen achter te komen. We hebben ook nog, aan de noordkant, een (bijna niet zichtbare) nooduitgang voor de kerk gemaakt en Leen de Rover (onze metselaar) heeft de graven en de grafstenen die nog her en der verspreid op het gras van het kerkhof 25 Vijf van de tien 'fratsen' (kraagstenen) in de Ruïnekerk.

Bergense kroniek | 2013 | | pagina 27