Jan Ritsema Als Hans Redeker in 1971 Bergen aandoet, is Jan Ritsema burgemeester. 'Op het raadhuis, boers maar vol met sterke voorbeelden van jonge en oudere Bergense kunstenaars, spreekt een kersverse burgemeester J. Ritsema, een Gro ninger die al te voren in Haarlem politiek en kunstbemoei ing verbond, enthousiast over het vele, dat hij nog in dit kunstenaarsdorp denkt te kunnen doen.' Jan Ritsema stelde bij zijn installatie tot burgemeester op 3 mei 1971: 'Het geld dat door de overheid aan het instand houden en bevorderen van de kunst wordt besteed, kan ik niet als een luxe zien, maar zou ik willen bestempelen als een investering in menselijk geluk.' In een toespraak bij de opening van een tentoonstelling van Hans van Draanen verkondigde hij op de hem typerende wijze: 'Uit ervaring weet ik dat een redevoering waarmee een tentoonstelling pleegt te worden geopend, door de meeste aanwezigen dof wordt ondergaan in afwachting van de sherry of de jenever die de spreker volgen.' Na bijna vijfentwintig jaar burgemeesterschap schreef Rit sema me in maart 1996: 'Als bewoners hopen wij nog lang van het prachtige dorp Bergen te kunnen genieten.' Intus sen bleef hij het als een voorrecht beschouwen een geboren Groninger te zijn. Elders schreef hij: 'Toen ik met schrik ontwaakte, bedacht ik dat er een boekje was over Bergen en dat daar in stond dat hier nogal wat halve garen moesten wonen. Dat kon ik wel beamen.' De roemruchte auteur/journalist Jacques Gans, vaak op kroegentocht, deed in 1970 café 't Woud aan, langs de weg van Bergen naar Egmond: 'Met een speeltuin met een wip en een huisje aan de overkant van de weg tegen het bos en het duin aan, stond het daar omringd door de graslanden van de polder. Wat bomen er omheen, een veranda met stoeltjes voor de deur. Fijn zand op de grond, een biljart in het midden van de gelagkamer, een ouderwetse hou ten toonbank voor het beeldschone buffetje met spiegels, waarin het flessenwerk flonkerde.' Eerder had Gans De Oude Prins reeds opgezocht. In Vrij Nederland memo reerde Igor Cornelisssen: 'Een enkele maal las je Gans met instemming en ontroering uit. Dan ging het over Ameland waar hij lyrisch over was, of over een klein ouderwets café onder Schagen dat hij na veel moeite ontdekt of herontdekt had. Die oude dingen moesten, vond hij, in stand gehouden worden. Vooral als ze er een goede maat schonken.' Het café onder Schagen is stellig het cafeetje in Barsinger- horn, dat nu 'De Fortuin' heet. Matig enthousiast over Bergen aan Zee was Martin Bossen broek anno 1981 in de Volkskrant. Het was het jaar waarin de badplaats 75 jaar bestond. 'De laatste bus vertrekt om half acht met achterlating van een beklemmende stilte. Op Bergen aan Zee is het Duitse woord 'öde' het best van toepassing (woest, kaal, doods, saai).' En: 'Elk seizoen zijn de hotels, pensions en gemeubileerde kamers al maanden van te voren volgeboekt door veelal vaste gasten die Bergen een Zee nu juist zo waarderen omdat "er absoluut niets te doen is".' Geruchtmakend Villa Russenduin - van 1933 tot 1967 Bio-Vacantieoord - herbergde toentertijd de Unified Family, de sekte rond de evangelist Mr. Moon. 'Het beste uitzicht over Bergen aan Zee heb je vanaf de beschimmelde toren van 'Huize Glory'; dat weet iedere Bergenaar, maar slechts een enke ling komt er wel eens van het weidse panorama genieten. De meeste Bergenaren mijden de dichtbegroeide heuvel en het monumentale gebouw op de top zorgvuldig. Het is er niet pluis. In 'Huize Glory' - vroeger overbekend als 'Bio- vacantieoord' - wonen namelijk al enkele jaren broeders en zusters van de 'Unified Family'. Deze ooit geruchtmakende sekte heeft inmiddels - na enige onverkwikkelijke affaires - officieel de naam aangenomen van 'Stichting Verenigings kerk voor Nederland'. De geloofsijver van de leden lijkt tegenwoordig aan fanatisme te hebben ingeboet en sinds de afgelopen zomer verhuren zij zelfs via de plaatselijke VVV kamers aan toeristen, maar door vele Bergenaren wordt de sekte nog altijd met de nodige argwaan bekeken.' Rond de uit 1954 daterende Unified Family - vanaf 1970 in Bergen aan Zee - keerde de rust weer. Vorig jaar september kwam de 'beweging' nog even in de belangstelling, toen de stichter, dominee Sun Myung Moon, op 92-jarige leeftijd overleed. Met alle bloemstukken leek het een bloemen corso. In 1969 kwamen landelijke bladen weliswaar naar Bergen, echter niet voor positief-gestemde reportages. Het was met de 'couleur locale' uitermate droevig gesteld. Het was het jaar van het kunstenaarsprotest. Bijna alles was onderhevig aan kritiek. In Bergen kreeg kunstenares Ans Wortel het te verduren. Een uitspraak van burgemeester L.J. de Ruiter in Het Vrije Volk van 18 januari ('De burgemeester van Bergen zei dat ie het hartstikke fijn vond om me hier te hebben') zette kwaad bloed binnen de Bergense gelederen: Bergen protesteerde er massaal tegen dat haar gratis de par terre-verdieping van Huize Kranenburgh ter beschikking werd gesteld. Het dorp zag wit van de spandoeken, waar onder een als zeer kwalijk ervaren exemplaar met de tekst 'Bergen-Belsen'. 'Het probleem was niet geheel nieuw', stelde genoemde krant in een follow-up op 2 maart. 'Jaren geleden ontstond er al woede onder de slecht-gehuisvesten, omdat Lucebert zich zomaar in Bergen mocht vestigen.' In 1975 werd het rustig rond Kranenburgh, maar "in 1985 begon", aldus Ans Wortel, "dat zootje weer te zeiken dat ze van Kranenburgh een museum van de Bergense School wil maken." 12 BERGENSE KRONIEK, NOVEMBER 2013 Het Huis met de Pilaren, (fotograaf onbekend)

Bergense kroniek | 2013 | | pagina 14