sSfJWS voor een marktplek werd gegeven aan Bergense onderne mers. Allengs kwamen steeds meer marktmensen uit de wijde omgeving naar Bergen, mede vanwege de goede sfeer en het prachtige licht. Bij het vijfjarig bestaan schopte AZ-speler Hugo Hoven- kamp een bal door een groot stuk pakpapier, waarmee ook de Karei de Grotelaan aan de markt was toegevoegd. Allerlei activiteiten werden ontplooid. Sinterklaas (Jan Verkaik) ontving kinderen op het terras van Palermo; de Paashaas (marktmeester Hans) werkte zich in het zweet voor de kinderen. Er kwam een hoveniersmarkt speciaal voor de bloemen en planten met Bertus Vrasdonk voorop; er kwam een oude ambachtenmarkt met onder meer spin- en weefar- tikelen. En er kwam in Bergen aan Zee zelfs een 'Montmartre aan Zee'. Deze markt is inmiddels overgenomen door schilder en antiquair Koos Beemsterboer. Het marktbestuur ver vulde ook een rol bij de organisatie van 'Jazz and Sail', de Kunstl O-Daagse en Bergen Promotie. Kortom, de organisa tie van het Bergens marktgebeuren was compleet. Na nieuwbouw in de Kleine Dorpsstraat werd het daar voor het hele marktgebeuren toch wat krap; reddingdiensten en nutsbedrijven zouden bij calamiteiten niet makkelijk genoeg 'binnen' kunnen komen. En tegenwoordig Markten zijn steeds meer gemeengoed geworden. De eisen voor en de controle op de inschrijvingen bij de Kamer van Koophandel, Centrale Vereniging van Ambulante Handel (CVAH) en Productschap zijn verzacht. Aan de andere kant worden de eisen van de Voedsel- en Warenautoriteit steeds strenger: "Wat is de temperatuur van uw Franse kaasje, beste Peter?" De markt moest langzamerhand naar een andere plek, want de Kleine Dorpsstraat was te klein geworden, ook vanwege een toenemend aantal verkoop wagens. Toen ontstond een groeiend conflict met de toenmalige wethouder. Die stelde voor de verplaatsing van de markt door de Marktcommissie Kleine Dorpsstraat over te dragen aan de gemeente. De marktorganisatie hield een enquête onder de ondernemers van het Plein, onder deelnemers aan de markt en onder bezoekers. Vrijwel unaniem werd als nieuwe locatie gekozen voor het Plein. Helaas, een wethou der en een ondernemer aan het Plein waren het er niet mee eens. Er dreigde een heuse revolte! De toenmalige markt meester zat met vakantie in Frankrijk, dus de voorzitter van de markcommissie nam het voortouw in samenspraak met de CVAH. De wethouder dreigde met het opheffen van de markt. Toen is toch maar gekozen voor het belang van de marktmensen en de consumenten, dus: verplaatsing naar de straten rond de Ruïnekerk, in de hoop dat de overlast van ook al de Artistieke markt en de Kunstmarkt niet teveel van de omwonenden zou vergen. De gemeenteraad nam een be sluit in de vergadering van 18 december 2001 en de verplaat sing werd een feit op 22 Maart 2003. Zo kwam de markt na 20 jaar op de plek waar die eigenlijk historisch gezien ook thuishoort: rond de kerk! Tenslotte De zaterdagmarkt in Bergen bestaat al ruim 30 jaar. Omdat de wettelijk-verplichte proefperiode in 1982 plaatsvond, is de start van de markt in 2012 feestelijk gevierd. Bij die gelegenheid zijn de marktmeesters, (naast Hans Haring ook Menno Mors en nu Pieter Winkelaar) door de gemeente en marktcommissie in het zonnetje gezet. Het is rond de kerk gezellig, er wordt flink omgezet en ook de uitbaters van de omliggende terrasjes varen er wel bij. Laten we hopen dat de Bergense markt nog maar een lang leven beschoren mag zijn! ■VPJjm Raadsvoorstel voor de zaterdagmarktin de Kleine Dorpsstraat van 11 januari 1983. AMBULANTE HANDEL IN BERGEN Geraadpleegde en te raadplegen literatuur - Ontwerp-marktverordening, Unificatiecommissie, Amsterdam, 1974. - Handelskennis ambulante handel, Stichting Vakopleiding, Den Haag, 1981. - Verordening op de Markten, Marktwezen Rotterdam, 1983. - De warenmarkten in Nederland, 1981. Economisch Instituut MKB, M.J.P.M. Peek, Den Haag, 1983. - Amsterdam marktstad, Dienst van het Marktwezen, Kistemaker, Wagenaar en Van Assendelft, Amsterdam, 1984. - Atlas van de Nederlandse marktsteden, Leo Noordegraaf, Het Spectrum, Utrecht, 1985. - De warenmarkten in Nederland 1986, J.A. van de Velde, Zoetermeer, 1987. - Syllabus Vereniging van Hoofdambtenaren bij het Marktwezen, marktmeestercursus, 1987. - De stad van Avercamp, E.G. van Vliet, Kampen, 1988. - De markt, Museum voor Industriële Archeologie en Textiel, Lieve van Schoors, Johan van de Wiele, Gent, 1988. - Markten en Marktmensen, werkboek, b.v. Bonneville/SDU, Hans Haring, Bergen NH/Den Haag, 1989. - Rapportage Evaluatie weekmarkt Bergen, gemeente Bergen NH, 2005.

Bergense kroniek | 2013 | | pagina 11