ƒ-" Vrij snel daarna kwamen ook in de dorpskern van Bergen braderieën en kunstmarkten met als eerste die van Cor Schmeits, die artistiek talent van heinde en verre aantrok. 24 jaar was dit de kern van de Kunstmarkt in de Kerkstraat, tot Cor stopte en Willem Beemsterboer, (later ook rond de Ruïnekerk), de braderie organiseerde, die weer later 'Artis tieke Markt' zou worden genoemd; die werd gehouden op de donderdag in het zomerseizoen. Cor kwam toch weer terug op de vrijdag met een uitgebalanceerde Kunstmarkt, tot op heden althans. Maar er was ook duidelijk behoefte aan wat anders. Ontstaan Zaterdagmarkt Rond 24 maart 1982 werd in de Werkgroep Kleine Dorps straat (een voorloper van het Wijkgericht Werken) het voorstel neergelegd om in de Kleine Dorpsstraat op de zaterdag een markt te houden. De proefperiode zou lopen tot eind september. Aanleiding tot het voorstel was, dat de Kleine Dorpsstraat, zeker het gedeelte achter de toenma lige drankengroothandel Scholten, veelal werd gebruikt als vuilnisbelt: er werden daar drugs gebruikt en er werd zelfs fikkie gestookt rond het voormalige atelier van de schilder Kaspar Niehaus. Maar ook het prijsniveau van de dagelijkse boodschappen in het dorp, zeker tijdens het toeristische seizoen, had met het eventueel instellen van een zaterdagmarkt van doen. Om een idee te krijgen van het prijsniveau in de jaren 80 in het toen malige Bergen, heeft de werkgroep vooraf een klein onder zoekje gedaan. Daaruit bleek dat de kosten waren voor: in de gewone in de op de winkel supermarkt markt Hollandse bloemkool: ƒ1,45 ƒ1,50 ƒ1,00 10 eieren: ƒ2,75 2,02 ƒ1,50 Pondje graskaas: ƒ7,15 5,50 Heel gesneden brood: 2,30 2,40 2,10 Zwitsal baby-shampoo: 5,25 ƒ3,79 3,50 Conclusie: het is bepaald wel de moeite waard om naar de markt te gaan! De werkgroep met Connie Ranzijn als secretaris, Riet Kos voor de financiën en Hans Haring als voorzitter, had de uit bater van de dierenhandel van voorheen, 'diggelenzaak' of 'oliehandel' Schotten en daarna schoonzoon Bram Vroegop gevraagd om de contacten te leggen met de marktkraam houders. Bij de gemeente werd het voorstel voor een zaterdagmarkt positief ontvangen. Daarbij werd de chef Algemene Zaken Willem Boon de schakel tussen enerzijds de initiatiefnemers en anderzijds de officiële instanties als gemeentebestuur en politie. Tijdens de buurtvergadering op 27 mei 1982 in Palermo werd het voorstel voor het instellen van de zater dagmarkt vrijwel unaniem aangenomen; slechts één bewoner van de Dorpsstraat vreesde voor geparkeerde auto's voor zijn erf. Ongeveer een jaar later nam Jan Verkaik de plek van Connie in en Hans als marktmeester de plek van Bram. Voor het schoon houden van de markt werd Wijnand Kos benaderd. John van der Steen regelde de catering voor de marktdeelnemers. De officiële start Na de proefperiode hebben burgemeester en wethouders aan de gemeenteraad voorgesteld om de Zaterdagmarkt offi cieel in te stellen. Ingevolge artikel 229 van de Gemeentewet is een dergelijk besluit aan de goedkeuring van Gedeputeer de Staten onderworpen, waarbij de omliggende gemeenten in de gelegenheid worden gesteld om bezwaren in te dienen. Een recht dat nog uit de 'prehistorie' stamt, maar waaraan ook de gemeente Bergen diende te voldoen. De gemeen teraad van Bergen besluit op 25 januari 1983 conform het voorstel. VVD'er Joop de Koning hoopte dat hierdoor zijn gulden nu eindelijk ook in Bergen weer eens een daalder waard zou zijn. De fracties van Bergens Belang en Progres sief Bergen roemden het goede contact tussen de bewoners van de Kleine Dorpsstraat onderling, alsmede de solidariteit van ondernemers en horeca. Het Provinciaal Bestuur van Noord-Holland geeft per schrijven van 29 maart 1983 aan geen bezwaren te hebben tegen het instellen van de markt, dus ook de omliggende gemeenten plus de Kamer van Koophandel steunden het voorstel. Daarmee was het besluit tot het instellen van een wekelijkse algemene markt voor de verkoop van gebruiks-, verbruiks- en genotsartikelen definitief. Marktbestuur en marktmeester gingen voortvarend met deze positieve ontwikkelingen aan de slag. Voorrang BERGENSE KRONIEK, NOVEMBER 2013 Ook in Bergen aan Zee vond de ambulante handel een plaats. MOtU-LN I i VJKIK lui

Bergense kroniek | 2013 | | pagina 10