Maar uurwerkfabriek 'De Klok' kon daar geen antwoord op geven. In een brief gaf de firma aan dat een klok van 200 kilo een D2 klok is; pas bij een gewicht van 250 kilo is sprake van een 'Cis klok'. En dat als klokkengieter toen telefonisch Demoi is opgegeven, zal verkeerd zijn verstaan. Bovendien, het is geleverd met goedkeuring van de architect Royaards, zodat de firma niets te verwijten viel. En daarmee was voor De Klok de kous af! Triomftocht naar Aalst Op 29 juni 1973 ontving burgemeester Ritsema met de wethouders Franck en Korver een delegatie uit de stad Aalst onder leiding van de schout (burgemeester) Marcel de Bis schop. Reden voor dit bezoek was natuurlijk de 'gevonden' klok van Aalst, waarvoor de Belgische bestuurders grote be langstelling hadden. Marcel de Bisschop knielde zelfs bij de klok om het stadswapen goed te kunnen bekijken. Hij ver telde dat de 'Aalstenaren' met smart op hun historische klok wachtten, om die weer in de oude Belforttoren te kunnen hangen. Tot die tijd troostten ze zich met hun Aalster bier. Kort en goed: de Bergense bestuurders worden van harte uitgenodigd de klok naar Aalst te komen brengen, waar hun dan een grootse ontvangst zal wachten. Dat laatste kan mevrouw Veldt-Blankendaal van harte beamen; zij bewaart nog levendige herinneringen aan de grandioze ontvangst die de bestuurders van Bergen in Aalst ontvingen. Geplaatst op de oude Hollandse speelwagen van haar man, het raadslid M.C. Veldt, maakte de klok op 4 oktober 1973 een glorieuze rentree in Aalst. Voorafgegaan door een groot muziekkorps en begeleid door de Aalster brandweer werd de klok zo de stad ingereden naar de Grote Markt. Daar had zich een grote menigte verzameld die zag hoe de klok van de wagen afgetild aan een driepoot werd opgehangen, waarna burgemeester Ritsema de klok officieel schonk. De overdracht van de klok werd met een luid applaus beloond. 's Avonds werd een groot banket aangeboden, waarbij ook de Belgische schrijver Louis Paul Boon als gast aanwezig was. De Alkmaarsche Courant van 6 oktober 1973 meldt: Belgisch Aalst haalde klok als relikwie binnen en ook Marius Hofhuis doet daarvan uitgebreid verslag in De Duin streek. Eind goed al goed voor een historische klok. En ook al kan Bergen niet bogen op een eeuwenoude geschiedenis van haar kerkklok(ken), bijzonder is die wel. Aalst (Frans: Alost) is een industriestad in de provincie Oost-Vlaanderen met circa 80.000 inwoners, en daarmee de belangrijkste stad van Zuidoost- Vlaanderen. Een van de beziens waardigheden in deze oude stad is het Schepenhuis met Belfort op de Grote Markt. Een Belfort is een in de middeleeuwen gebouwde toren aan of bij het stadhuis, waarin de stadsklokken hangen. Het Belfort van Aalst met daarin een beiaard, en het Schepen huis werden omstreeks 1460 gebouwd. In 1879 werd het gedeeltelijk door brand verwoest. Na het herstel werden de klokken vergoten en het aantal klokken uitgebreid van 38 naar 52. De beiaard laat nog steeds elk kwartier zijn geluid over de Grote Markt horen en is daarmee de oudste mechanische beiaard van de Nederlanden. Deze beiaard staat dan ook niet voor niets op de lijst van UNESCO wereldcultuurerfgoed. Bronnen: - Inventaris oud archief Bergen 1464-1813, inv.nrs. 3,4 en 7. - Idem secretarie-archief Bergen 1811-1921, inv.nrs. 19 en 32. - Idem nieuw archief Bergen 1922-1969, inv.nrs. 440,460,1575 en 1579. - Idem nieuw archief Bergen 1970-1979, inv.nrs. 1590,1913 en 2175. - Collectie aantekeningen Mr. J. Belonje, Bergen nr. 81. - Andreas Kok. Het tweede eeuwgetij van Bergens kerkverwoesting. Alkmaar 1774. - Gijsbert Boomkamp. De stadtAlkmaer methaare dorpen. ms. 1740. - M. van Reenen-Vëlter. De heerlijkheid Bergen in woord en beeld. Heruitgave T uitgebr. druk, Bergen 1974. - Mr. J. Belonje. 'Iets over de Ruinekerkte Bergen (N.H.)'. De Navorscher 1939, p.82-85. - Mr. P.C. Bloys van Treslong en Mr. J. Belonje. Genealogische en heraldische gedenkwaardigheden in en uit de kerken der provincie Noord-Holland, deelII. Utrecht 1928. - J.J. Schilstra. De Ruïnekerk van Bergen. Bergen 1988. - Jaap Kroon. Remembrance and friendship Bergen NH 1939-1945. Bergen NH 1996. - Aantekeningen en foto's mevr. M. Veldt-Blankendaal. - Alkmaarsche Courant4 mei, 26 mei en 6 oktober 1973. - De Duinstreek30 mei, 5 juli en 11 oktober 1973. - Gazet van Aalst 19 mei 1973. Glorieuze rentree van de klok in Aalst (foto: eigendom M. Veldt-Blankendaal).

Bergense kroniek | 2013 | | pagina 8