De klok(ken) van Bergen Soms helpt het toeval een handje voor een artikel in de Bergense Kroniek. Zo ook in dit geval, toen mevrouw M. Veldt-Blankendaal, de voormalige boerin van boerderij De Franschman, ons bestuurslid Leo Rotthier benaderde met een verhaal over de klok van Aalst (België). Een kerk klok, die per vergissing in Bergen was terechtgekomen en later door het gemeentebestuur met enig vertoon naar Aalst werd teruggebracht. Een leuk verhaal, maar over de geschiedenis van de kerkklok(ken) van Bergen is natuurlijk meer te vertellen dan dit ene voorval. Het onderstaand artikel werpt meer licht op wat daar in de loop der tijd over bekend is. Toren en klok Het gebruik van klokken is al heel oud. Zo zou paus Sabinianus al omstreeks 600 het kerkelijk gebruik van klok ken hebben uitgevaardigd. Een gebruik, dat zich tot op de dag van vandaag heeft weten te handhaven. Immers, bij trouwen en rouwen laten de klokken zich horen, om zo een meerwaarde mee te geven aan het gebeuren dat zich in het kerkgebouw voltrekt. En dank zij de nauwgezette admini stratie van kerkmeesters uit vroeger tijd weten we hoeveel maal de klok dan heeft geluid, en vooral wat dit voor de kerkelijke gemeente aan extra geld opleverde. Maar ook bij andere gelegenheden werd de klok geluid. In de Bataafs-Franse tijd werd de plechtige afkondiging van een nieuwe grondwet onderstreept met het luiden van de klok. En bij belangrijke gebeurtenissen met leden van het Koninklijk Huis ontvangt het gemeentebestuur ook nog in deze tijd instructies voor het vlaggen en luiden van de klok. Schrijven over de kerkklok van Bergen maakt het onvermij delijk ook te schrijven over de kerktoren. Immers, waar zou men anders de klok kunnen plaatsen? Bergens eerste ge schiedvorser ds. Andreas Kok is er duidelijk over: 'Men kan intusschen niet twijffelen of Bergen's grote Kerk Tooren is ook met een aenzienlijke Klok, Harer waerdig voorzien geweest, en misschien waren er wel twee: De Tooren althans heeft ze welplaets gegund: De Kerk en Gemeente was vermogend: De Godsdienst die heerschte, schepte in het gebruik van Klokken niet weinig behagen.' In hoeverre deze veronderstelling waar heid is, kan helaas niet aan bronnen worden getoetst. Over de verwoesting van kerkgebouw en toren is wel vol doende bekend. Op 21 februari 1574 werd op last van Sonoy, bevelhebber van de geuzentroepen in het Noorderkwartier, het kerkgebouw met toren verwoest en in brand gestoken. Eenzelfde lot trof meerdere kerken in onze omgeving; met toepassing van de tactiek van de verschroeide aarde moest BERT VEER De toren van de Ruïne kerk na het verwijderen van de luidklokin april 1943 (foto: collectie Regionaal Archief Alkmaar).

Bergense kroniek | 2013 | | pagina 4