Van de redactie Trees Bruinsma Het wel en wee van een paviljoen aan zee Bert Veer De klok(ken) van Bergen Herman Gelens Burgemeester Lo de Ruiter, Albertine van den Berg-van Lidth de Jeude man van de rede De stranding van de Katingo Frits David Zeiler Bert Buizer Piet Vijn Souvenirs uit Bergen Medische zorg in Bergen NH: Nel Jongejans 1800-1950, deel 2 Museumnieuws Frits David Zeiler Honderd jaar Hertenkamp Colofon De aanleg van het Van Reenenpark in 1913 Vail de redactie Zowel voor de kroniekredactie als voor u, trouw HVB-lid/lezer, is het een drukke 'historische' periode. Nauwelijks heeft u de gelegenheid gehad om het gedegen themanummer Bergen onder Stroom' tot u te nemen, of de voorjaarsaflevering van de Bergense Kroniek valt hierbij al weer op uw deurmat. De oorzaak van deze verdichting is, dat de voltooiing van het 'elektrische' thema nummer meer tijd vergde dan voorzien, waardoor de presentatie moest worden opgeschoven. Maar daardoor kon het wel gepresenteerd worden in 2013, precies een eeuw nadat elektrische energie z'n intrede in onze beide dorpen deed. Ook ons museum Het Sterkenhuis wijdt binnen kort een tentoonstelling aan gas en elektriciteit in Bergen en Bergen aan Zee. Qua leesdrukte zijn we er nog niet, want inmiddels wordt er door auteur Frits David Zeiler en de kroniekredactie al weer druk gewerkt aan de voltooiing van de Bergense Canon, rijkelijk geïllustreerde hoogtepunten uit de Bergense geschiedenis, vervat in 25 zogenaamde 'vensters'. Een jubileumgeschenk aan de leden ter gelegenheid van ons 20-jarig bestaan. U kunt desge wenst uw exemplaar op onze HVB-jubileumdag op 22 juni in de Ruïnekerk in ontvangst komen nemen. Maar terug naar wat nu voor u ligt: de voorjaarskroniek. Bert Veer redt met zijn artikel over de klok(ken) van Bergen de eer van de historische inbreng in deze Kroniek, de overige zeven artikelen beschrijven alle gebeurtenissen uit de periode na 1900, overigens ook niet minder boeiend: het tweede deel van het uitgebreide artikelMedische Zorg in Bergen', een schets van de aanleg van het Van Reenenpark (ook precies honderd jaar geleden), een Bergen-aan-Zeese beschrijving van de stranding van de Katingo, een interview met de eige naars van Paviljoen Zuid die zo'n beetje een halve eeuw deze locatie exploiteren, een ander beeld van voormalig burgemeester Lo de Ruiter, uit de reeksSouvenirs uit Bergen' dit keer iets over Bergens aardewerk, en natuurlijk Museumnieuws van Het Sterkenhuis. De redactie wenst u veel leesplezier.

Bergense kroniek | 2013 | | pagina 3