Tentoonstelling in Het Sterkenhuis MUSEUMNIEUWS 27 Het verhaal van de stroomvoorziening in Bergen en Bergen aan Zee is op zich bijzonder span nend vanwege het wik ken en wegen (vooral wat betreft de kosten) tussen gas en elektra. Dat elektra het gewonnen heeft is niet in het minst het gevolg van de invloed van burgemees ter Jacob van Reenen. De geschiedenis van de ontwikkeling van het licht zal te zien zijn op de bovenverdieping van het museum. De 'huiskamer' beneden zal het beeld tonen van inrichting en kleding rond 1900. Tijdens de opstelling van dit korte bericht is de tentoonstelling nog in voorbereiding. Op deze plaats is het goed om te melden hoe plezierig het contact en de samenwer king met de historische vereniging daarbij ver loopt. Dat dit een grote vanzelfsprekendheid is behoeft geen uitleg. Op 15 juli 1913 is het honderd jaar geleden dat Bergen aangesloten werd op het elektrisch net. De Historische Vereniging Bergen NH gedenkt dit feit met een bijzondere thema-uitgave Bergen onder stroom Mu seum Het Sterkenhuis wil deze uitgave een extra dimensie geven met een tentoonstelling over dit onderwerp. Voor het Bergen van 1913, waar tot dan toe alleen olie gebruikt werd voor de verlichting was het gebeuren op 13 augustus een klein wonder. Men hoefde alleen maar de knop om te draaien en de hele kamer was verlicht. Ongelooflijk! De tentoonstelling in Het Sterkenhuis draagt daarom de titel 'De Knop gaat om'. Te zien is hoe de mensen in Nederland tijdens de 19de eeuw gebruikmaakten van kaarslicht, olielampen en later ook van gasverlichting. Er wordt met objecten en beschrij vingen een beeld gegeven van hoe de verschillende soorten verlichting tot ontwikkeling zijn gebracht. Velen realiseren zich niet dat daarvoor vaak eeuwen nodig zijn geweest. Er zat bijvoorbeeld meer dan driehonderd jaar tussen de eerste uitvindingen op het gebied van elektriciteit en het moment waarop de gloeilamp van Edison in 1879 ging branden. NEL JONGEJANS Huisvrouwen maken kaarsen. TitekTalgkerzenherstellung im Haushalt, Rasmus Christianson (1863-1940). Afbeelding: museum Het Sterkenhuis. Hans Schoor op de bakfiets van oliehandelaar Wouter Akerboom sr. (foto: museum Het Sterkenhuis). Een Auerlamp, zogenoemd naar de uitvinder van het gloeikousje, Auer von Welsbach. Hierdoor werden de olielampen feller (Bron: tijdschrift Eigen Haard, 1886).

Bergense kroniek | 2013 | | pagina 29