veel inwoners van Bergen aan Zee meegeholpen onze inboedel onderin restaurant De Spin (nu Zilte Zoen) aan de F.C. Zeilerboulevard in veiligheid te brengen: we waren in maart net eigenaars hiervan geworden. En dan de storm op 18 en 19 april 1980. De hele dag en ook de nacht zijn we bezig geweest om te redden wat er te redden viel. Nadat de terrassen al afgebroken waren, verdween de volgende morgen tegen acht uur de rest van het paviljoen met twee golven in de zee.' Wies haalt een grote doos met krantenknipsels tevoor schijn en leest de koppen voor: "Droefheid aan zee", "De storm bracht een ramp", Storm blies vooral in beurzen", "Ik heb wel effe staan janken met mijn wijf" en "Eigenlijk ben je gek dat je de zaak weer opbouwt. Dick: 'De verzekering heeft toen niets uitgekeerd omdat het onder natuurrampen viel. In april 1990 vond de eerste zandsuppletie plaats waar door wij dat jaar geen paviljoen hebben opgebouwd, want de tijd dat we open konden was veel te kort. Jammer en het zand was al na een half jaar weggewaaid. Door een storm op Goede Vrijdag in 1994 is driekwart van het strandpaviljoen weggespoeld. Het dak lag in het zwembad van hotel Nassau-Bergen en het strand was 20 meter breder geworden: ons paviljoen stond hierdoor midden op het strand. De tweede keer hebben wij na veel moeite een groot gedeelte van de schade door de verzekering uitgekeerd gekregen. Het heeft 17 maanden geduurd voordat alles afgerond was, maar wij zijn hierdoor wel crisisbestendig geworden. Door continue zandsuppletie toe te passen, komt het water niet meer zo hoog.' Veranderingen in Bergen aan Zee Dick: 'Bij de hoofdafgang stond vroeger Het Zeebad, een houten gebouw met omkleedruimtes en toiletten, beheerd door de BEM. Door middel van een muntje met elastiek voor om je pols kon je hier gebruik van maken. Door zandafslag is dit gebouw naar de middenafgang verplaatst. De post van het Rode Kruis naast ons is in 1996 ver dwenen. De gemeente wilde niet meer bijdragen aan de vervoers- en opslagkosten. Ik had nog aangeboden om dit op mij te nemen maar het Rode Kruis ging hier niet mee akkoord. Jammer, want wij hadden op het plein altijd een ambulance klaar staan voor calamiteiten. Nu moet deze vanuit Alkmaar komen. De eerste verandering in het dorp was de huizenbouw op het Engelse Veld. Daarna werden de loodsen voor opslag van de strandhuisjes aan de Witteweg afgebroken, gevolgd door het verdwijnen van het parkeerterrein achter de Alexanderflat waar sociale woningbouw kwam. Voorheen kon je alles kopen in Bergen aan Zee. We had den slager Mak, groenteman Stekelbos, een supermarktje van Siem Houtman en een echte warme bakker van de fam. Van der Born. En niet te vergeten het postkantoor van de fam. Volgers en de melkzaak van de fam. Meyer. Door de komst van de supermarkten in Bergen verdwe nen langzamerhand de winkels, gevolgd door de VVV en het postkantoor. Door fusies is de VVV letterlijk en figuurlijk verarmd. Ik vond dat ze zelfstandig hadden moeten blijven. We hadden nog wel zo'n mooie folder voor Bergen aan Zee!' Bijzondere belevenissen 'We hebben een leuke 1 aprilgrap op het strand meege maakt. Na een aankondiging dat er om 13.00 uur een Hovercraft Bergen aan Zee zou aandoen, hadden wij diezelfde morgen 1 april in het zand geschreven,' vertelt Dick. 'Wat ik ook niet vergeten ben, was dat er een grote speed boot, ongeveer 12 meter lang, in Bergen aan Zee wilde tanken vanwege benzinetekort. Pompstation Hoogen- boom was al weg vanwege huizenbouw en daardoor moest Taxi Smit wel tien keer heen en weer naar Bergen Paviljoen Zuid, weggespoeld door een storm in 1980 (foto: eigendom Dick en Wies Peters van Nijenhof). Zomer 1981. Het vernieuwde Paviljoen Zuid (foto: eigendom Dick en Wies Peters van Nijenhof). Zandsuppletie 1990 bij de hoofdafgang (fotocollectie gemeente Bergen, foto: Trees Bruinsma).

Bergense kroniek | 2013 | | pagina 23