Opmerkelijk is de landschappelijke inpassing van de Holle Vijver. Deze wordt over de gehele lengte open gehouden, of weer open gemaakt. In de as van de Hertenlaan projecteert De Jongh een brede, wellicht als 'dubbele woning' bedoelde villa zoals die ook vrijwel tegelijkertijd in Park Meerwijk in ontwerp zijn, met daarvóór een vijver die door het drang- Kaart van het villapark Enkele jaren later, vermoedelijk omstreeks 1917, werd in opdracht van de BBMBB een nieuwe 'Kaart van het villapark Bergen Binnen (NH)' vervaardigd door architect C.J.W. de Jongh in Den Haag. Het is een duidelijke promotie- kaart, gekleurd en voorzien van een fraaie belettering. Nog dui delijker dan op de ontwerpkaart van het wegenplan uit 1913 wordt hier geprobeerd om het groene karakter van de wijk te benadruk ken. Aan de noordzijde van de Kerkelaan en de Berkenlaan, en tussen de Prinsesselaan en het Smallepad worden geen bouwka- vels aangeboden. Wat ten zuiden van de Kerkelaan is gebouwd - met de kapitale villa 'Dennen heuvel' als bijna-equivalent van Kranenburgh - wordt eveneens als groene enclave gehandhaafd. hem uitgegeven als leporello van vier aan elkaar gehechte prentbriefkaarten, overzien we het gehele terrein van de voor malige sportattractie. Geheel links kijken we tegen de zojuist (1913) voltooide achtergevel van het gerenoveerde pand op de hoek van het Smallepad, het kort daarna als museum inge richte Sterkenhuis. Geheel rechts zien we, tussen het geboom te langs de Breelaan, de forse pensiongebouwen die daar vanaf 1901 zijn verrezen. Alles daartus sen is nog kaal; de bomen langs de nieuwe lanen zijn sprietjes. In de Hertenkamp, door bouwheer Jacob van Reenen zo gul aan de bevolking geschonken, lopen al dieren rond. Aan het begin van de Renbaanlaan staan zelfs al twee villa's, 'Kagok' en 'Willy'. Met de oude boerderij "t Hoekje' vormen zij op dat moment de enige stof fering van het nieuwe park. HONDERD JAAR HERTENKAMP Ontwerp voor het'villapark' door C.J.W. de Jongh, ca. 1917 (collectie auteur).

Bergense kroniek | 2013 | | pagina 19