de Komlaan. Die was bij de aanleg van de nieuwe renbaan in 1898 al gedeeltelijk overkluisd, maar de smalle aardewerken buizen voldeden kennelijk niet goed en dienden vervangen worden door bredere exemplaren van beton. Het bestek gaat verder: 'Nadat de nader te noemen duiker in zijn geheel ge reed is en door de Directie goedgekeurd, kan met de demping van het beekje, gelegen ten Westen van de Komlaan, tusschen het terrein der voormalige 'Renbaan' en trambaan worden begonnen. De lengte van genoemd beekje is 158 M. De bo dem is gelegen op ongeveer 0.20 M. -NAP, de bovenkant op hooging gemiddeld 1.70 +NAP. De breedte is ongeveer 3 M. Aan dit onderdeel is evenwel niet direct uitvoering gegeven. Op de aanbesteding kwamen 17 aannemers af, van wie er één alleen de Hertenkamp voor zijn rekening wilde nemen. Het dierenparkje was een aparte afdeling, waarvoor een nauw keurig ontwerp van de afrastering (grenen latten, palen van gewapend beton) bij bestek en voorwaarden was gevoegd. De biedingen voor dit onderdeel liepen van 2325 tot 4580 gulden. Die voor de wegaanleg en bijbehorende werken verschilden ook flink, namelijk van 50.865,- tot 68.000,-. Aan wie het werk uiteindelijk is gegund, vermelden de bronnen niet. Was het de Bergenaar Jan Oldenburg? In ieder geval werd de klus met voortvarendheid aangepakt. De gemeenteraad was op 3 maart 1913 akkoord gegaan met het plan, en op 1 december van dat jaar werden ook de straatnamen in het villapark vast gesteld. Het werk was, aldus het korte raadsverslag, immers grotendeels gereedgekomen. Invulling en uitbreiding Op drie plaatsen werd al spoedig begonnen met de bouw van huizen. De eerste was de Stationsstraat, waar een rij van zes winkel-woonhuizen werd neergezet. Ze kregen een uiterlijk in de 'oud-Hollandse' stijl, zoals die ook elders in het dorp, bijvoorbeeld bij het nieuwe Raadhuis uit 1903, al was toege past. Trap-, klok- en halsgevels met houten luifels herbergden een kapper (nr. 1), een boek- en kantoorboekhandel (nr. 3), een kledingzaak (nr. 5), een kruidenierswinkel (nr. 7), een slagerij (nr. 9) en een drogisterij (nr. 11). De laatste zaak, nu een parfumerie, op de hoek van het Smallepad, diende als tribune voor Abram Bonda, toen deze de pas voltooide wijk op de gevoelige plaat wilde vastleggen. Bonda, oprichter van de Eerste Bergensche Boekhandel, was er als de kippen bij als er in het dorp of 'aan zee' iets nieuws was te zien. In een weids panorama van verschillende opnamen, later ook door Overzicht van de pas aangelegde wijk, gefotografeerd vanaf het hoekpand Stationsstraat/Smallepad door A.J. Bonda, ca 1915 (collectie: museum Het Sterkenhuis). De Hertenkamp kort na de aanleg. Op de achtergrond de eerste villa's 'Kagok' en 'Willyrechts vóór het door Maurits Plate ontworpen dierenhuisje. Ansicht uitgegeven door P.J.Brouwer ca.1915 (collectie auteur). Rerpcn:

Bergense kroniek | 2013 | | pagina 18