^5 Verzoek om beter honorarium Dokter Henri Poot heeft in 1950 een verzoek ingediend voor een hogere beloning van zijn werkzaamheden als gemeentearts. Op 26 april 1952 schreef hij aan de gemeen teraad het volgende:Hierbij ben ik zo vrij u nogmaals te verzoeken mijn honorarium als gemeentearts op een behoor lijk peil te brengen. Zoals u weet genoot wijlen dr. Dekker 25 jaar geleden een honorarium van 600 gulden per jaar. In de omschrijving van zijn taak stond: het éénmaal per jaar inenten tegen pokken en het verrichten van doodschouw. Ik ben zijn opvolger en mijn honorarium is tengevolge van de politiek in die dagen bepaald op 300 gulden, terwijl mijn instructies waren: viermaal per jaar inenten tegen pokken, doodschouw, zonodig gratis verlenen van eerste hulp, en keuring van ambtenaren. Deze taak is in de loop der jaren veelvoudig uitgebreid, maar over een nieuwe honorering werd echter nooit gesproken. Hij geeft ook een opsomming wat de Alkmaarse gemeen teartsen zoal doen en daarvoor ontvangen. Hij besluit zijn brief met: 'Ik wil u verzoeken om mijn honorarium minstens op het peil van de Alkmaarse geneesheren te bepalen, name lijk 2400 gulden per jaar, en bovendien enige terugwerkende voorzieningen te willen treffen voor de jaren na de oorlog. Het zal u wel duidelijk zijn, dat ik al de voorgaande jaren onvoldoende gehonoreerd ben. Een genomen raadsbesluit van 30 juni 1952 betreffende deze kwestie luidde als volgt: De jaarwedde zal worden verhoogd naar 1000 gulden per jaar. Daarboven komt een toeslag van 10 gulden per 100 inwoners over de stijging van het inwo nertal der gemeente boven de 10.000 inwoners. Dokter Adolf H. van Gelder (1899-1965) Dokter Van Gelder werd in 1899 geboren in Winterswijk en met zijn vrouw Anna Fret en hun kinderen Elsje, Joost en Wouter op 4 februari 1928 inge schreven in Bergen, komend van Amster dam. Woonhuis en praktijk waren op het bekende adres aan de Raadhuisstraat 2; met zijn gezin woonde hij vanaf 1931 aan het Van Reenenpark 2. Door oorlogsomstan digheden werd hij ge noodzaakt zijn huisartsenpraktijk op te geven en hij vertrok in juli 1943 naar Amsterdam. Na de oorlog keerde hij in 1945 terug naar Bergen en hervatte zijn werkzaamheden als huisarts. In 1953 vierde hij zijn 25-jarig artsenjubileum en heeft daarna zijn werk als huisarts beëindigd. Hij overleed in Bergen in 1965. Medische zorg tijdens de bezettings-jaren 1940-1945 Duitse militairen overspoelden Bergen in mei 1940 bij het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog. Het dorpsbeeld veranderde in een hoog tempo en er was alom verwarring. De medische verzorging was op dat moment in handen van de huisartsen J.A. Blok, A.H. van Gelder en H.J.W.M. Poot. Uit de telling in oktober 1942 bleek dat er in Bergen 7411 personen woonden in 1878 huizen. Maar er waren voorbereidingen op gang gekomen om 75 procent van de bewoners voor onbepaalde tijd op bevel te laten vertrekken naar bestemmingen in de directe omge ving, of naar andere provincies. Begin 1943 was het zover: 5780 aangewezen personen vertrokken met een deel van hun huisraad. Met onvoorstelbaar veel zorgen en verdriet gingen ze op weg naar een gedwongen nieuwe bestemming. Zij waren geschrapt uit het bevolkingsregister. Het recht om naar eigen keuze in Bergen te wonen was hun door de bezetter ontnomen. Door deze verplichte evacuatie van een groot deel van de ingezetenen waren de werkzaamheden van de dokters in de laatste oorlogsjaren sterk afgenomen. Het aantal huisartsen was van drie naar twee gereduceerd. Dokter J. A. Blok werd in april 1941 door de Duitse politie gearresteerd en opgesloten in de strafgevange nis van Scheveningen. Hij had zich bezig gehouden met spionagewerk op het vliegveld van Bergen en was betrapt als bemiddelaar bij het helpen van Joden aan een onder duikadres. Na zijn vrijlating in september 1941 werd hij voorjaar 1942 opnieuw opgepakt en pas in december 1944 vrijgelaten. Zo kwam hij lopend in Bergen aan, maar was dermate verzwakt dat hij daaraan op 15 januari 1945 in Bergen overleed. Uit alles wat hij tijdens de Tweede Wereldoorlog deed is wel duidelijk gebleken hoe hij met gevaar voor eigen leven klaarstond voor zijn medemens. Een stenen gedachtenis met zitbank, geplaatst voor zijn vroegere woning aan de Breelaan 6, herinnert ons nog aan hem. Het was een initiatief van het 'Patiëntencomité wijlen dokter J. Blok'. De overdracht van dit monument aan het gemeentebestuur was op 21 september 1946. Met het raadsbesluit van 27 november 1979 is zijn naam verbonden aan een weg: de Dokter Blokweg. Hiermee leeft hij voort in de herinnering van vele Bergenaren. De bankter nagedachtenis aan dr. Blok, hoek Breelaan-Jan Oldenburglaan (foto: Bert van der Miesen). Dokter Van Gelder (foto: collectie Het Sterkenhuis).

Bergense kroniek | 2013 | | pagina 12