van Wachem, eveneens geboren in 1889. Zij kregen drie zonen, Jacob, Gerard en Johan. Met ingang van 1 november 1921 werd huisarts Blok door de gemeenteraad aangesteld tot schoolarts. In het snel groei ende dorp heeft hij vele verbeteringen op het gebied van de zorgverlening meegemaakt en die hij vanuit zijn functies ook met enthousiasme heeft gestimuleerd. Als gevolg van langdurige gevangenschap tijdens de Tweede Wereldoorlog was zijn gezondheid dermate slecht, dat hij op 15 januari 1945 in Bergen is overleden. Dokter Jan Dekker (1892-1928) Deze huisarts, geboren in 1892 in Westzaan, heeft een be trekkelijk korte periode zijn praktijk in Bergen uitgeoefend: van augustus 1919 tot in 1926. Zijn praktijkwoning was aan de Raadhuisstraat 2, van oudsher een dokterswoning, en door de Bergenaren 'Het dokter Dekker huis' genoemd. Met zijn vrouw Jeanette Maathuis en twee zonen had hij zijn woonhuis aan de Guurtjeslaan nr. 20. Dokter Jan Dekker was de gemeentelijke arts van Bergen en deed iets wat nu - en zo zal dat ook vroeger zijn geweest - zeer ongebruikelijk is. Aan hem werd in 1922 een jaarwedde van 600 gulden toegekend voor werkzaamheden waarover met de gemeente afspraken waren gemaakt. Hij diende een schriftelijk verzoek in om zijn jaarwedde met 300 gulden te verlagen. In de raadsvergadering van 23 oktober 1922 werd dit ongebruikelijke verzoek behandeld en ingewilligd met ingang van 1 januari 1923. Over de achterliggende motieven hiervan heeft een nader onderzoek niets opgeleverd. Toen dokter Dekker in 1926 naar het buitenland vertrok heeft de jonge in Amsterdam afgestudeerde Henri Poot zijn praktijk eerst waargenomen en korte tijd later overgeno men. Dokter Dekker overleed in 1928 in het buitenland. Dokter Henri J.W.M. Poot (1900-1987) Henri Poot kwam van Amsterdam, geboren in de Pijp drie hoog achter. Na het gymnasium studeerde hij aan de Universiteit van Amsterdam en kwam daarna naar Bergen, waar hij in 1925 werd ingeschreven op het adres Dorps straat 30. In 1926 werd hij waarnemer van de praktijk van huisarts Dekker; dat leidde al snel tot een overname. In 1930 trouwde hij met Wilhelmina Hansen; het gezin telde drie kinderen: een dochter en twee zonen. Praktijkwoning voor twee generaties huisartsen De woning en bijbehorende erfscheiding aan de Dorpsstraat 30 is van algemeen belang vanwege de architectuur- en cultuurhistorische waarde. Dokter Henri Poot ondervond in 1932 veel weerstand van de gemeente bij het realiseren van zijn bouwplannen, en heeft moeten vechten om niet van zijn plan af te wij ken. Het representatieve pand, dat in 1933 in gebruik is genomen, is beeldbepalend gesitueerd in het hart van Bergen en een gaaf voorbeeld van het Nieuwe Bou wen. Architect M. Cijffers heeft alles ontworpen. Het gebrandschilderde glas-in-loodraam de Barmhartige Samaritaan, in de gevel aan de Dorpsstraatzijde, is ver vaardigd door de kunstenaar en vriend van Henri Poot, Matthieu Wiegman. Aan de achterzijde opent het huis zich met grote glasvlakken, terrassen en balkons. Van 1929 tot 1933 heeft dokter Poot praktijk gehouden in de oude pastorie van de r.-k. kerk aan de Dorpsstraat. Dit gebouw (gesloopt in 1932) stond op dezelfde plek waar in 1933 zijn nieuwe woning met praktijkruimte gereedkwam. Het echtpaar Poot heeft toen tijdelijk gewoond in het huis van Jan Oldenburg, die op de Doorntjes woonde. Dokter Poot heeft tot 1965 zijn praktijk als huisarts uitgeoefend. Daarna heeft zoon Hein, die ook huisarts was geworden, de praktijk van zijn vader overgenomen. Dokter Poot is in 1987 in Bergen overleden. Dokter Poot en zijn vrouw aan het hoofd van de tafel beginjaren 50 van de vorige eeuw. Tweede van links dokter Lugten (foto: eigendom Hein Poot). Dokter Poot op het consultatiebureau (foto: eigendom Hein Poot).

Bergense kroniek | 2013 | | pagina 11