verlichting in dit gedeelte van het dorp problematisch zijn. Bewoners van de Oostdorperdoodweg (nu Karei de Gro telaan) schrijven in 1910 aan burgemeester en wethouders: 'dat over de geheele lengte van de Oostdorperdoodweg en den aangeduiden verbindingsweg (waarschijnlijk Mid denpad) geen enkele lantaarn van gemeentewegenoch van particulieren geplaatst is; ,.)dat genoemde wegen in 't geheel niet bestraat zijn, ja in volslagen duisternis zelfs gevaar ople veren voor hen, die genoodzaakt zijn in den avond zich langs genoemde wegen te begevendat men in onzen tijd toch al gemeen van oordeel is, dat voldoende straatverlichting in het belang der openbare veiligheid en den openbare zedelijkheid moet geacht worden en dat bij bestendiging van den toestand, waarin genoemde wegen zich thans bevinden, altijd gevaar zal blijven bestaan, zoowel voor 't eene als voor het andere'. Naar aanleiding van deze brief besluiten burgemeester en wethouders een onderzoek in te stellen en zonodig gunstig te adviseren. Een gebrekkig systeem Wie in de beginperiode van het petroleumlicht de lantaarns heeft aangestoken, is niet duidelijk. Maar in 1874 staat in de notulen van de gemeenteraad dat Jacob Brouwer zijn func tie van lantaarnopsteker wil neerleggen. Hij vraagt ontslag omdat hij het te druk heeft met andere werkzaamheden (hij is bode en later gemeenteveldwachter). Het aansteken en blussen (zo werd het doven genoemd), maar vooral ook het onderhoud van de olielampen, vergden nogal wat tijd. Een lantaarnopsteker moest zorgen voor het onderhoud van de lantaarns, ze repareren, schoonmaken, vullen en aansteken. Schoo/si Lantaarn in de Schoolstraat (nu Ruïnelaan), poststempel 17 aug.1908. Je kunt je wel voorstellen dat hier een ware duisternis heerste bij 'donkere maan' (foto: collectie Regionaal Archief Alkmaar, maker onbekend). Olielantaarn bij de Ronde Kom. Een baken voor burgemeester Van Reenen als hij naar zijn woning, het Oude Hof, ging (foto: collectie Piet Mooij). Lichtdruk S. Bakker Jz. Koog-Zsanaijk. 44/5

Bergense kroniek | 2013 | | pagina 8