Straatverlichting in Bergen in de 19de en begin 20ste eeuw c dat eene gemeente wanneer men die s avonds binnentreedt beoordeeld wordt naar de mate van verlichting (August Maschmeijer 1902) Donker platteland Een groot gedeelte van de 19de eeuw is de gemeente Bergen en de kleine kom van het dorp niet verlicht geweest en wa ren de inwoners 's avonds en 's nachts afhankelijk van het licht van de sterren en de maan. Dat gold eigenlijk voor het gehele platteland van Nederland in de 19de eeuw. De steden hadden vaak wel straatverlichting. In Alkmaar werd in 1819 bijvoorbeeld, de verlichting openbaar aanbesteed. Voor 7000 gulden werden 139 reverbères (lampen met spiegels, waar door het licht versterkt werd) en 30 lantaarns geplaatst of opgehangen. De lampen brandden op plantaardige (raap)olie. Nu moeten wij ons van die straatverlichting ook weer niet al te veel voorstellen. In de zomermaanden werd de straat verlichting niet of een beperkt aantal uren aangestoken. En ook in de winter brandden de lampen vaak alleen tijdens de donkerste nachten. Het aantal lantaarns en de lichtsterkte was gering. Ook de onderlinge afstand was niet vastgelegd. BERGEN ONDER STROOM: 100 JAAR ELEKTRICITEIT Straatverlichting in Alkmaar bij de Zandersbuurt. Tussen de bomen een kaarslantaarn. Op de voorgrond een olielamp. Ook in Bergen werden de straatlantaarns meestal in bochten, op donkere plaatsen en op de hoeken van een straat geplaatst. Tekening van C.H. Wentel uit 1842 (foto: collectie Regionaal Archief Alkmaar).

Bergense kroniek | 2013 | | pagina 5