Het was slikken of stikken: óf overname door het PEN óf het hogere tarief-Van Swaay. Bij de gemeente werd dit tarief ook wel het 'wurgtarief' of 'straftarief-Van Swaay' genoemd (G.J. van Swaay, hoogleraar elektrotechniek, voorzitter van de Electriciteitsraad, politicus en invloedrijk adviseur van de regering, was sterk voor provinciale opwekking van elektri citeit). Compromis: stroom tegen een hoger tarief De gemeente Bergen was het er niet mee eens dat tijdens het lopende proefproces van Alkmaar de status-quo veranderd zou worden en wilde de zaak voorleggen aan de ministers van Waterstaat en Binnenlandse Zaken. Gedeputeerde Staten bleven echter bij hun standpunt. In een geheime vergadering van 28 oktober 1938 besloot de gemeenteraad van Bergen enerzijds dat zij bereid was vanaf 1 november een stroomprijs te betalen die door de minis ters van Waterstaat en Binnenlandse Zaken zou worden vastgesteld en anderzijds dat zij in de gelegenheid zou wor den gesteld aan te tonen dat het nieuwe tarief-Van Swaay onaanvaardbaar was. Gedeputeerde Staten weigerden hier echter op in te gaan. Maar door het advies van de minister bij voorbaat te aanvaarden, had de gemeente al het hoofd in de schoot gelegd. Teleurgesteld in de houding van Gedeputeerde Staten wacht te de gemeenteraad het overleg tussen de ministers en de provincie af. In een kritisch stuk in de Alkmaarscbe Courant van 31 ok tober 1938 onder de kop Raakt Bergen zonder licht? schreef de krant:Deze hoop (op een vergelijk) is thans vervlogen en daarom gelieve de raad te bedenken, dat niet de gemeente, maar de bevolking de daaraan verbonden schade heeft te dragen. Wij denken hierbij ook aan de afsnijding van het drukbevolkte pensionaat, maar bovenal aan de nadelen voor de kleine zelfstandigen, die met den electrischen stroom hun brood moeten verdienen. De scholen zou men des avonds eenige dagen kunnen sluiten, terwijl men de leerlingen van het pensionaat eenige dagen vacantie kan geven. De bevolking zou zich wel eenige dagen met kaarsen en de petroleumlamp kunnen behelpen, maar de schade voor de kleine zelfstan digen blijkt onherroepelijk en daarom dunkt het ons, dat de raad, hoewel deze wettelijk de bevolking vertegenwoordigt, zonder de bevolking te hebben ingelicht en er in te hebben gekend, de verantwoordelijkheid daarvoor niet mag dragen, tenzij tevens besloten wordt, de daaraan verbonden schade voor rekening van de gemeente te nemen.' Na telegrammen tussen de verschillende partijen werd de weigering tot levering van de 'hooggespannen' stroom ingetrokken. Wel bleef er onenigheid over het tarief bestaan; uiteindelijk moest de gemeente Bergen het tarief-Van Swaay accepteren. Dat was een tegenslag voor de gemeente; Bergen had de inkomsten van het GEB hard nodig, want de winstderving door het hogere tarief werd op ruim 16.000,- geschat en de jaren 30 waren ook in Bergen magere jaren. Achterhoedegevechten Langzaam werd de positie van het GEB moeilijker. Uitbrei ding van het net was niet toegestaan zonder toestemming van het PEN en de stroomlevering aan het vliegveld eind jaren 30 werd door het PEN gedaan, en niet door het distributiebe drijf. In 1948 verscheen er een provinciale notitie Gecentraliseerde of Gedecentraliseerde distributie van Electrische Energie. Het provinciaal bestuur van Noord-Holland/PEN en de regering waren zeer sterk voor overname van de laatste gemeentelijke distributiebedrijven in Noord-Holland, waar onder het GEB van Bergen. Dat was voor de gemeenteraad van Bergen aanleiding om voor dit onderwerp de aandacht van de leden van de Eerste en Tweede Kamer te vragen. Het adres aan de beide Kamers leverde echter niets op. In een uitvoerig en kritisch rapport uit 1951 verdedigde het gemeentebestuur de positie van het GEB nog met argumen ten als: een betere en snellere service met tarieven die in eigen hand bleven en winsten die direct ten goede kwamen aan de bevolking. Toch stelden de rapporteurs dat het GEB achtergebleven was bij de snelle technische ontwikkelingen en het netwerk kwetsbaar was voor storingen. In het BERGEIM ONDER STROOM: 100 JAAR ELEKTRICITEIT Ide Min bezig met het netwerk (foto: collectie Piet Mooij). Dirk de Jong, monteur van het GEB (foto: collectie Piet Mooij). Joost Min (foto: collectie Piet Mooij).

Bergense kroniek | 2013 | | pagina 31