Het GEB in twee wereldoorlogen DE EERSTE WERELDOORLOG Nauwelijks een jaar nadat Bergen aangesloten was op het elektriciteitsnet van de Kennemer Electriciteits Maatschap pij (KEM), brak op 28 juli 1914 de Eerste Wereldoorlog uit. Nederland koos voor neutraliteit, wat echter niet inhield dat deze oorlog zonder merkbare gevolgen voor ons land zou verlopen. In augustus 1914 kregen de Nederlandse burgemeesters de bevoegdheid op te treden ter 'voorkoming van vasthouding en prijsopdrijving van waren' Voor de grensgebieden, dus ook voor onze gehele kust, werd de staat van beleg afgekondigd. In Bergen aan Zee werd een eenheid van de kustwacht ge stationeerd die op beperkte schaal, hoofdzakelijk voor ver lichting en communicatie, van elektriciteit gebruikmaakte. In Bergen, op de Vinkenkrocht, werden buitenlandse militairen en deserteurs geïnterneerd en vluchtelingen ondergebracht. In artikelen van Jan van Baar Bergense Kroniek mei 1999) en Jan Kooistra Bergense Kroniek mei 2002) is al over deze periode geschreven. Door Groot-Brittannië werd de aanvoer van strategische producten voor Duitsland via o.a. de Noordzee en onze havens geblokkeerd, onder meer door het leggen van mijnenvelden. Dit had ernstige gevolgen voor de scheep vaart. Het strandvon derijarchief vermeldt vele malen dat er o.a. vaten met petroleum, olie en vet van ver gane schepen zijn aangespoeld. Dit was uiteraard een wel kome aanvulling op de schaars geworden producten. Vooral de duikbootoorlog van de Duitsers vanaf ja- Theelichtje m.b.v. petroleum nuari 1917 had grote (foto: collectie Het Sterkenhuis). gevolgen voor de Ne derlandse economie. Nederland was sterk afhankelijk van Groot-Brittannië en Duitsland. Tot 1917 probeerde de Nederlandse regering de economie nog enigszins draaiende te houden. Maar als gevolg van dalende aanvoer van brandstof en grondstoffen begon de economie te haperen. Het brandstofverbruik werd gerantsoeneerd, en de straatverlichting tot een minimum beperkt. In 1916 was men voor het eerst al overgegaan op de zomertijd. Veel producten waren alleen via bonnen verkrijgbaar. Ook Bergen in last Het GEB ondervond grote hinder van de stijgende prijzen van grondstoffen als lood, koper, porselein en steenkolen. De leveranties vanuit het buitenland werden met grote vertraging uitgevoerd. Voor de uitvoer naar ons land van o.a. koper voor de aanleg van het elektriciteitsnet moest vergunning verleend worden door de Britten. De Neder landse overheid moest verklaren dat de ingevoerde producten uitsluitend voor binnenlands gebruik bestemd waren. Op 16 april 1915 schrijft de Metaalmaatschappij W. van Houten Zn. aan het GEB, dat het de firma spijt dat zij nog steeds geen roodkoperdraad ontvangen heeft,daar onze Engelsche Fabrieken nog geen permissie van de Engelsche regering gekregen hebben om het draad uit te voeren, en wij kunnen slechts afwachten tot deze permissie in hun bezit zal zijn.' De uitbreiding van het kabelnet ging langzaam en veel inwo ners moesten langer wachten op aansluiting, vooral de wat verder van het dorp gelegen gebieden. Zanegeest, de Zuidlaan, Kogendijk en Bergermeer kregen op hun herhaalde verzoe ken een afwijzend antwoord vanwege materialengebrek en de hoogte van de prijzen. Nieuw aangeslotenen moesten vaak genoegen nemen met niet meer dan één lichtpunt. Ook de KEM werd getroffen door de blokkade van o.a. steenkool. De productie van de Limburgse mijnen was niet voldoende en er ontstond een groot tekort aan steenkool. De KEM verzocht de distributiebedrijven het elektriciteits- BERGEN ONDER STROOM: 100 JAAR ELEKTRICITEIT Gemeeentesecretarie ca. 1920. V.l.n.r. G.J.H. Fijn, N.J. Punt, M.G.A. Nennstiehl. Staand: veldwachter Van der Kerk. Bij de oprichting van het GEB was Punt aanvankelijk boekhouder/kassier, hij beheerde de kas. Nennstiehl assisteerde hem en deed het schrijfwerk. In 1916 werd Nennstiehl benoemd tot administrateur. Uiteindelijk werd hij directeur. Uiteraard bemoeide burgemeester Jacob van Reenen zich intensief met het bestuur van het GEB. Ook was er een commissie van Bijstand voor het Electriciteitsbedrijf, bestaande uit de raadsleden Baltus en Veenhuijsen (foto: A.J. Bonda, collectie Regionaal Archief Alkmaar).

Bergense kroniek | 2013 | | pagina 27