Bedrijfsgebouwen van het Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf Bergen Het elektriciteitsnet van Bergen werd gevoed door de Ken- nemer Electriciteit Maatschappij met een hoogspanningskabel via de Helderseweg/Kanaalkade en Kogendijk naar het dorp. De KEM bracht de stroom tot de gemeente. Daar werd de hoogspanning via een transformator, ondergebracht in een gebouwtje, naar beneden getransformeerd tot de gebruikelijke spanning van het eigen, gemeentelijke distributienet. In het begin was dat een bovengronds net met niet-geïsoleerde bedrading. Palen met isolatoren van geglazuurd aardewerk hielden de bedrading op de gewenste hoogte. Zo werden ook de huisaansluitingen verzorgd. De transformatorgebouwtjes bevatten een hoog- en een laag- spanningsruimte, beide toegankelijk met een eigen deur. Zo'n transformatorhuisje bestond in principe uit vier muren en een plat dak met daarin de nodige ventilatie. Ze zijn slechts bedoeld om de transformatoren te beschermen tegen alle weersomstandigheden. Vanaf 1913 zijn verschillende (ook qua uitvoering) van deze huisjes in ons dorp gebouwd. Of de in 1920 aangestelde gemeenteopzichter J. H. Roggeveen zich heeft laten inspireren door de bijzondere architectuur van de bebouwing van Park Meerwijk, is niet meer te achterhalen, maar hij heeft Bergen wel verrijkt met twee bijzondere trans formatorhuisjes. Ze staan onopvallend achter de rooilijn, zoals gebruikelijk is bij dit soort huisjes. Doordat de noodzakelijke hoogte van de gebouwtjes ten opzichte van de gewenste gevel breedte een onevenwichtige verhouding zou opleveren, heeft de architect gekozen om een deel van de hoogte onder te bren gen in het onderste gedeelte van een gebroken kap. De kap is gedekt met rode Oudhollandse pannen, terwijl het regenwater wordt opgevangen door een goot rondom. De ontluchting van de gebouwtjes geschiedt via een ietwat taps toelopende schoorsteen buiten de zijgevel. Deze zijn opgetrokken in een paarsachtige strengperssteen, gelijk aan die van de voeting van de huisjes. De gevels zijn van een roodkleurige strengpers steen. De voorgevels zijn opgesierd door een klein deel van de gebruikte gevelstenen iets vooruit te laten springen en die zo de letters GEB in reliëf te laten vormen. Wat maat en uitvoe ring betreft passen de gebouwtjes goed bij de dorpsbebouwing uit die tijd. Het gebouwtje aan het Nachtegalenlaantje nr. 3 staat terecht op de Provinciale monumentenlijst en is nog geheel intact, maar heeft wel enig onderhoud nodig. Van het transformator huisje dat aan het begin van de Zuidlaan staat (naast nr. 2), is jammer genoeg de kap met het pannendak verlaagd en vervan gen door een bedekking met dakleer. Het heeft hierdoor niet de status van monument gekregen. Bij het parkeerterrein aan het begin van de Dorpsstraat stond ten tijde van het Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf het scha kelstation en ook onderkomen, werkplaats en magazijn van de technische medewer kers van het bedrijf. Het gebouw verkeerde in slechte toestand en is begin juni 2011 gesloopt. De andere, veelal minder fraaie transformatorgebouw tjes, schakelkasten, e.d. verspreid over het dorp, zijn nog de zichtbare erfenissen uit de dagen van het GEB. Ze zijn nu eigendom van de netbeheerder Liander. Transformatorhuisje aan het Nachtegalenlaantje (foto: Ru Waalewijn). De werkplaats van het GEB aan de Dorpsstraat (foto: Ru Waalewijn). Huisaansluiting met isolatoren, Schapenlaan 20 (foto: Ru Waalewijn).

Bergense kroniek | 2013 | | pagina 26