20 De brief is mede ondertekend door dokter Van Pelt en pastoor Rengs. Aanvankelijk wordt het verzoek afgewe zen: er is gebrek aan materiaal. Maar eind december krij gen de bewoners bericht dat zodra het materiaal beschik baar is, er lantaarns geplaatst zullen worden. In die jaren komen er vele brieven bij het gemeentebe stuur binnen met klachten over de slechte verlichting. Men klaagt over een 'Egyptische duisternis' die er heerst aan de Meerweg en de bewoners van de Studler van Surcklaan mopperen dat zij tastend in het duister hun wo ning moeten bereiken. Dat de verlichting binnenshuis ook wel te wensen overlaat, blijkt uit een brief van bewoners van de straten en wegen van Hertenkamp en Kerkelaan. Aan behoorlijke verlichting dacht men in de eerste jaren niet zo, men was snel tevreden. Maar deze bewoners wil len graag betere verlichting zoodat men des avonds in staat zij te lezen of eenig werk te verrichten'Rond dit gebied liggen nog geen kabels voor de straatverlichting. Bijzonder is dan ook de toestemming van de gemeente aan een bewoner van de Hertenlaan 0111 op eigen initiatief een lantaarn te plaatsen. Het lampje wordt gevoed door de meter in zijn woning. Hij moet zich wel aan het volgende voorschrift houden: Het lampje moet ontstoken worden een half uur na zonsoridergang en branden tot 11 uur 's avonds met een lichtsterkte van 32 kaarsen' (ca. 25 watt). Verzoeken om betere verlichting zullen nog jaren aan houden. Pas tegen het einde van 1919 maakt het GEB met hulp van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf een systema tisch plan voor de 'afgelegen gebieden' en worden ze in de jaren daarna aangesloten op het net. Op 26 oktober 1923 besluit de gemeenteraad dat elektrificatie van de Zuidlaan en het laatste deel van de Kanaaldijk in de begroting voor 1924 zal worden opgenomen. Daarmee zullen eindelijk na ruim 10 jaar de laatste 'lichtlozen' worden aangesloten op het elektriciteitsnet. Personeel van het GEB 1929. V.l.n.r. Martinus Min, Joost Min, M.G.A. Nennstiehl (administratie, later directeur). De andere perso nen zijn niet bekend (foto: collectie Het Sterkenhuis) Bovengronds elektriciteitsnet voor de bult van 'tWoud. Aquarel van G. de Wit, Rotterdam (foto: Aycke Smook). Deel van een briefje met voorstel voor verlichting van de Natteweg omstreeks 1920 (Archief gemeente Bergen 1811-1921, inv.nr. 871).

Bergense kroniek | 2013 | | pagina 22