dringt de VVV erop aan de olielantaarns bij het stations emplacement van de tram te vervangen. Particuliere wegen, bijvoorbeeld bij het villapark Meerwijk, komen niet in aan merking voor straatverlichting. Het blijft moeizaam voor de inwoners om zich in die beginjaren van de elektrificatie 's avonds naar het dorpscentrum te begeven. Dringende verzoeken Begin januari 1914 vragen bewoners aan de Oosterweg drie (elektrische) straatlantaarns. Burgemeester en wethouders willen wel 'goedgunstig' beschikken, maar als de kabel doorgetrokken wordt, moeten de bewoners in ruil daarvoor garant staan voor een gezamenlijke stroomafname van 370,- per jaar. Met verbazing schrijven zij dat de Ooster weg een belangrijke verkeersweg is en dat aan de Eeuwige laan, en de Breelaan ook geen garantie is gevraagd. Enigs zins sarcastisch vervolgen de adressanten:Wel is waar wordt de Oosterweg niet door het meest gegoede deel van Bergens bevolking bewoond, maar ook voor het min ge goede deel van de bevolking is het loopen in de modder in de grootste duisternis zeer onaangenaam. Dat het maken van de kabel aan den Oosterweg, aansluiting van de huizen aldaar tengevolge zal hebben, is naar de meening van on- dergeteekenden een van zelf sprekend feit.' Ook de bewoners van de Zuidergeest willen graag meer licht in hun duisternis. Begin december 1918, vijf jaar na het begin van de elektrificatie, doen zij een dringend beroep op de gemeenteraad omdat de toestand werkelijk onhoudbaar is.dat immers bij donker weer het bijna niet doenlijk is om zonder ongelukken de Zuidergeest te verlaten of te be reiken, aangezien men meermalen de grootste moeite heeft om te onderscheiden waar men zich bevindt en men dien tengevolge meermalen op minder zachte wijze kennis maakt met het hier en daar langs den weg staande prikkeldraad of wel eene buiteling maakt in eene of andere beek ter plaatse; dat vooral ook in (tegenwoordig veel voorkomendegeval len van ziekte, wanneer 's nachts onverwachte geneeskun dige, geestelijke of andere hulp moet worden ingeroepen, het gemis van verlichting zeer wordt gevoeld.' Een oplossing voor weinig contactdozen (bron foto: De ontwikkeling onzer electriciteitsvoorziening 1880-1938. Arnhem1948). Publieksvoorlichting en zekering op bord van marmer (Nederlands Elektriciteits Museum Hoenderloo, foto's: Ru Waalewijn). Joost Min in functie voor het GEB (foto: eigendom Corrie Min).

Bergense kroniek | 2013 | | pagina 21