ligt a.s. Donderdag Bergen onder stroom te brengen. De transformator welke wij biervoor in bestelling hebben, is, ondanks herhaalde reclames, niet op tijd geleverd. Wij hebben echter alles in het werk gesteld om tijdelijk een pas sende transformator te krijgen, hetgeen ons dank zij de wel willendheid van de Hollandsche Electriciteits Maatschappij te Hilversum, gelukt is, en hopen met de opstelling van genoemden transformator intijds gereed te zijn. Hiermede hopen wij geheel naar uw wensch te hebben gehandeld. De transformator is gisteren gearriveerd, heden wordt de hoogspanningskabel die naar Bergen aan Zee loopt in het transformatorgebouw binneyigebracht, en kan de transfor mator te Bergen-Binnen onder stroom gezet worden. Het schakelbord is gereed, de laagspanningskabels zijn aangesloten en indien alles naar wensch gaat, kan Zondag avond het eerste licht branden en zal met den meesten spoed aan de huisaansluitingen begonnen worden, die, zooveel mogelijk zullen worden aangebracht in de volgorde, volgens welke deze 't zij mondeling of schriftelijk, ten Raadhuize binnenkomen. Of er die zondagavond 10 augustus daadwerkelijk stroom geleverd is door de KEM wordt niet vermeld. Ook is in de krant niet te lezen of de bioscoopvoorstelling in De Rusten de Jager op 26 juli is doorgegaan. Mogelijk heeft men toen een noodverbindig aangebracht, aangesloten op de kabel naar Bergen aan Zee. Niet alleen voor Bergen heeft de KEM moeite om aan haar leveringsplicht te voldoen. Uit het gemeenteraadsverslag van Alkmaar blijkt, dat ook in die gemeente door een sa menloop van omstandigheden, niet op 1 mei 1913 stroom geleverd kan worden, maar pas op 18 september 1913. Geen zee van licht Dat de aansluiting op het elektriciteitsnet van Bergen in hield dat meteen ons hele dorp in een zee van licht zou baden, is natuurlijk niet het geval. Hiervoor moet meer gebeuren dan een lamp in een fitting draaien. Een volledig elektriciteitsnet door het gehele dorp was bij lange na nog niet aanwezig, zodat slechts in beperkte mate de mogelijk heid tot aansluiting bestond. Verder moesten in de woning nog allerlei voorzieningen worden getroffen, zoals geïso leerde bedrading in toen nog metalen buizen, zekeringen, draaischakelaars, stopcontacten e.d. van porselein, die nu haast allemaal in kunststof zijn uitgevoerd. Begonnen werd met het Raadhuis, het schoolgebouw, post kantoor en de onderwijzerswoning van elektrische instal laties te voorzien. De woningen die werden aangesloten, hadden in de begintijd vaak niet meer dan 2 tot 3 lichtpun ten. In Bergen waren er zelfs woningen met 1 lichtpunt! Wilde men er meer, dan moest men daar extra voor betalen. De slagzin van het Rotterdamse Elektriciteitsbedrijf Denk er aan bij het woninghuren, contactdozen op alle muren stamt pas uit de jaren 20. Het tarief werd gesteld op 25 cent per kWh. Krachtstroom kostte 6 cent. Pensions en hotels moesten in het hoogseizoen extra betalen. De afnemers van stroom moesten garant staan voor een bepaald verbruik en meebetalen aan de aanlegkosten van de kabel naar hun wo ning. In de meeste woningen werd een huurmeter geplaatst, maar in het begin waren deze niet altijd voorradig, zodat het verbruik werd geschat. Woonde men wat verder van de kom van het dorp, dan kwam men voorlopig niet in aan merking voor stroom. Elektrische straatverlichting was er uiteraard ook niet met een. Het verslag over de toestand van de gemeente over 1913 vermeldt 34 petroleumlantaarns tot 15 november. Na deze datum zijn ze vervangen door 85 elektrische straat lantaarns. Er is nog weinig elektrische apparatuur, daarom BERGEN ONDER STROOM: 100 JAAR ELEKTRICITEIT Karei de Grotelaan ca.1914 in westelijke richting De straatverlichting werd vaak aan de netwerkpalen bevestigd (foto: A.J. Bonda, collectie Regionaal Archief Alkmaar). Lantaarn 'van sierlijk model' aan de Breelaan-Karel de Grotelaan. (foto: collectie Regionaal Archief Alkmaar, maker onbekend). De eetzaal van De Rustende Jager ca.1915 (foto: collectie Regionaal Archief Alkmaar, maker onbekend). In do Eetmaal (Hotel „He Rustende Jager" te BERGEN (N. H.

Bergense kroniek | 2013 | | pagina 19