De 'Studler' van Anthonis van Surck, Heer van Bergen en zijn voorgeslacht Anthonis van Surck. In de Bergense Kroniek is regelmatig over hem geschreven. Ondermeer in de speciale uitgave De Heren en Vrouwen van Bergen. Onze kennis over zijn doen en laten en zijn achtergrond kent toch nog vele lacunes, bijvoorbeeld over zijn ouders en milieu. In dit verhaal in vogelvlucht informatie over onze Bergense Anthonis, zijn voorvaderen en -moederen en zijn Leidse periode. Ook wordt een mogelijke verklaring gegeven voor de toevoeging 'Studler' aan Van Surck. Maar eerst - in het kort - de stand van zaken op staatkundig gebied in de Zeventien Provinciën. Oorlog in de Nederlanden Oktober 1572: Nadat de stad Mechelen is overgelopen naar de kant van de opstandige noordelijke Provinciën volgt een strafexpeditie onder leiding van de bloeddorstige landvoogd, de Hertog van Alva en zijn zoon Don Frederique. Mechelen wordt ingenomen en een groot deel van de bevolking vermoord. Waarschijnlijk ontvlucht de familie Van Surck vanwege de Spaanse overval dan de stad Mechelen en gaat naar Antwerpen. Na inname van Mechelen gaan de Spanjaarden door: Roermond wordt heroverd en Zutphen, waar de bevolking wordt vermoord. Zwolle, Kampen en Amersfoort geven zich over in de hoop gespaard te blijven voor de wraak van de Spanjaarden. Ook Naarden geeft zich over. De stad wordt, ondanks toezeggingen de bevolking te sparen, uitgemoord. Vrijwillige overgave aan de Spanjaarden geeft dus geen garantie gespaard te blijven voor moord en plundering. Daarom bewapenen de steden in Holland zich. Het beleg van Haarlem duurt zeven maanden, waarna de stad wordt ingenomen op 13 juli 1573. Plundering van de stad en executie van grote aantallen verdedigers en burgers volgen. Daarna is Alkmaar aan de beurt. Met de moed der wanhoop houdt de stad stand. Nadat de dijken zijn doorgestoken, wordt het Spaanse leger verdreven door het wassende water en het slechte weer. Bij Alkmaar begint de Victorie, de eerste stad die de Spanjaarden weet te weerstaan. Alva en zoon Frederique worden door koning Filips II van hun taken ontheven. In 1574 worden op bevel van geuzenleider Diederick Sonoy de kerken van Heiloo, Egmond (inclusief het klooster) en Bergen verwoest. November 1576: De Spaanse furie in Antwerpen. Circa 6000 muitende Spaanse soldaten plunderen en verwoesten de stad Antwerpen. Burgers worden gegijzeld en afgeperst. Er vallen zo'n 7000 doden, waaronder enkele schepenen. Grote aantallen burgers vluchten voor het geweld naar de Noordelijke Nederlanden, de provincies Holland en Zeeland en naar steden als Hamburg en Londen. Juli 1584: Het beleg van Antwerpen duurt veertien maanden. De stad geeft zich op 17 augustus 1585 over aan de Spaanse troepen. Plundering, moord en doodslag volgen. Van de 90.000 inwoners zijn er in 1589 nog ongeveer 42.000 over. De handel van de belangrijkste havenstad van Europa ligt bijna stil; de Hollanders blokkeren de Schelde. Veel handelaren, al dan niet 'gereformeerd', vertrekken met hun kennis en kunde naar het Noorden; naar Amsterdam, Leiden, Haarlem, etc. Belgica Foederata Het Plakkaat of Acte van Verlatinghe wordt na een vergadering van de Staten-Generaal in Antwerpen op 26 juli 1581 in Den Haag ondertekend. Wegens schending van hun rechten verklaren de Staten koning Filips II vervallen van de troon. Van de Zeventien Nederlandse Provinciën wordt deze akte getekend door de provincies en steden: Brabant, Gelre en Zutphen, Vlaanderen, Holland, Zeeland, Friesland, Mechelen en Utrecht. In 1588 wordt de Republiek der Zeven Verenigde Provinciën, Belgica Foederatain het Latijn) uitgeroepen, omdat er geen alternatief voor koning Filips II wordt gevonden. De opstand en oorlog woedt van 1568 tot 1648, met een periode van rust - het Twaalfjarig Bestand van 1609 tot 1621. HUBERT VAN ONNA MET MEDEWERKING VAN FRANCIS FRANCK

Bergense kroniek | 2012 | | pagina 4