INHOUD e 0 0 Van de redactie Hubert van Onna m.m.v. Francis Franck De Studlervan Anthonis van Surck, Heer van Bergen en zijn voorgeslacht Simon Giling Gisèle van Waterschoot van der Gracht 100 jaar Bert Buizer m.m.v. José Siebers-Faber Vredeskerkje, pad en poort aan Zee: levende cultuurgeschiedenis Piet Vijn Medische zorg in Bergen NH1800-1950, deel 1 Piet van Eijk In de gelagkamer van Het Berger Veerhuis Albertine van den Berg-van Lidth de Jeude Bergen aan Zee met 90 vaste bewoners Trees Bruinsma Henk Geerts, een bevlogen ondernemer Bert Buizer en Frits David Zeiler Souvenirs uit Bergen aan Zee Nel Jongejans Een nieuwe museumschat Colofon Van de redactie Zonder de andere bijdragen in deze naj aars kroniek tekort te doen, wordt deze aflevering gedomineerd door twee grotere artikelen. Het éne is van de hand van Piet Vijn, tot zijn overlijden op 4 mei 2012 één van onze meest actieve kroniekschrijvers. Hij laat ons het resultaat van uitgebreid en intensief onderzoek na in de vorm van een studie naar de medische zorg in ons vroegere dorp. In deze Kroniek kunt u het eerste deel van zijn studie lezen. Het tweede deel verschijnt in het aprilnummer van 2013. Het andere is van Hubert van Onna, die de achtergrond van de familie Studler van Zurck beschrijft. Anthonis Studler van Zurck is de eerste Heer van Bergen die na lange tijd weer in Bergen woont. Geboren Bergenaar Piet van Eijk belicht de sociale betekenis van het in een vorige Kroniek be schreven Berger Veerhuis aan de vroegere Oude Bergerweg. Dit bijzondere pand blijkt, vooral voor Tuin- en Oostdorp, tientallen jaren een onmisbaar trefpunt van die buurt en omstreken te zijn geweest, getuige deze levendige reportage, waaraan ook verschillende vaste bezoekers heb ben bijgedragen. Markant dorpsgenoot Henk Geerts vertelt aan Trees Bruinsma over de periode dat hij, mede door zijn actieve instelling, jarenlang met plezier zijn stempel in vóór- en tegenspoed op ons Bergense dorpsleven heeft gedrukt, natuurlijk met zijn bekende winkel, maar later vooral ook met zijn Auto-Union-Museum. Simon Giling besteedt aandacht aan de 100ste verjaardag van de kunstenares Gisèle van Waterschoot van der Gracht, wier turbulente en artistieke leven ook even Bergen schampte. Het verleden van Bergen aan Zee komt uitgebreid in beeld aan de hand van wel drie artikelen, en wel over het Vredeskerkje (Buizer Siebers), over de tijd dat Bergen aan Zee wel 90 vaste bewoners telde (Van den Berg-van Lidth de Jeude), en over weer een volgend souvenir uit onze badplaats (Buizer Zeiler). Nel Jongejans, tot slot, plaatst weer een 'schat' uit ons eigen Bergens museum Het Sterkenhuis voor het voetlicht. Gevarieerde berichten uit diverse perioden uit de geschiedenis van ons dorp. Opnieuw weer veel leesgenoegen toegewenst.

Bergense kroniek | 2012 | | pagina 3