Twee leporello's die de herinnering aan Bergen aan Zee levend houden I SOUVENIRS UIT BERGEN AAN ZEE Souvenir, bergen a!Zee ®ergen-aan-Zee 26 *4 Onder de souvenirs die toeristen in de badplaats konden kopen, zullen er niet veel geweest zijn waarop al stond gedrukt dat het een 'Souvenir betrof. Zodoende hoefden badgasten dus niet te twijfelen of ze wel het juiste aandenken aan Bergen aan Zee hadden aangeschaft. Dit keer besteden we aandacht aan twee 'Souvenirs', die beide zijn uitgebracht door de NV Uitgevers Maatschappij 'Rembrandt' te Utrecht. Deze firma heeft in het verleden talloze dorpen en stadsgezichten vereeuwigd in ansichten en van Bergen aan Zee werden twee leporello's in de handel gebracht. De harmonicagewijze gevouwen bundeltjes bestaan ieder uit tien ansichten die samen ca. 90 cm lang en 14 cm breed zijn. Zes van de tien ansichten zijn gelijk, de overige vier verschillen van elkaar. Uit het verschil in de drukkwaliteit en de opmaak van het omslag valt af te leiden dat de leporello's in jaar van uitgave verschillen. De foto's zijn door een geperforeerd randje van elkaar gescheiden en daardoor gemakkelijk los te scheuren en te verzenden als prentbriefkaart. In de tijd dat deze souvenirs in de handel kwamen, zullen er nog niet veel badgasten opnamen met een eigen camera hebben gemaakt. Immers, de eerste kleinbeeldcamera's kwamen pas halverwege de jaren 20 op de markt en dan nog alleen voor een select publiek. Juist zo'n leporello, met veel verschillende prentbriefkaarten, kon de herinnering aan het verpozen in Bergen aan Zee levend houden. De beelden geven een indruk van het dorp uit de jaren 20 en 30 van de vorige eeuw. We zien een voltooid Hotel Nassau Bergen met de villa's Ulysses en De Dennen, het in 1926 aangelegde autopark met een capaciteit van maar liefst 60 automobielen, het Vredeskerkje met op de achtergrond het stationsemplacement en de voltooide bebouwing van de Kerkstraat, het stationsplein waar zojuist de tram een stoet badgasten heeft uitgebraakt en met de winkels van Stekelbos en Houtman en verderop het uithangbord van de ijssalon van Roos. De loodsen van de BEM en vaag op de achtergrond villa Russenduin completeren dit beeld. Natuurlijk ontbreekt een foto van de Boulevard niet met op de hoek van de Pier Panderstraat het Hotel Trianon. Ook het Parnassiapark over de zichtas gezien van oost naar west, naar het Parkhuis en ook het monument voor mevrouw Van Reenen, die in 1925 overleed, met de villa Ulysses hoog op het duin, ontbreken evenmin. Enkele beelden van villa's in de duinen en een enkel strandgezicht completeren de herinnering aan die mooie vakantie in Bergen aan Zee, badplaats sinds 1906. Ja, met zo'n mooie leporello had men een prachtig souvenir in handen! So^c d z O BERT BUIZER EN FRITS DAVID ZEILER Foto's: Bert Buizer

Bergense kroniek | 2012 | | pagina 28