Interview met Henk Geerts, een bevlogen Bergense ondernemer Het gerinkel van de winkelbel van Henk Geerts zullen vele Bergenaren zich nog herinneren. Binnen was het een eldorado voor kookliefhebbers: prachtige pannen, fonkelend kristal en luxe huishoudelijke apparatuur. Hoe raakt een Drent, in 1931 in de omgeving van Assen geboren, in Bergen verzeild om daar een monumentaal winkelpand te kopen? Voorgeschiedenis 'Met mijn oudere broer ben ik in een boerengezin opge groeid en ik volgde een opleiding aan de middelbare land bouwschool. Toen mijn vader in de jaren vijftig zijn eerste tractor kocht, werd mijn interesse in de landbouwmechani satie gewekt. Na een lerarenopleiding landbouwwerktuig- motor- en trac tortechniek, kwam ik op 25-jarige leeftijd in dienst van het ILR (Instituut voor Landbouwtechniek en Rationalisatie) in Wageningen om mij op fundamenteel en vergelijkend on derzoek te richten. Dit vond plaats op een proefboerderij in de Wieringermeer. Na een leidende functie in de tuinbouw- mechanisatie en heteluchtverwarming in het Westland wilde ik iets voor mijzelf beginnen. Via een tip van een collega hoorde ik dat er in Bergen een winkelpand te koop was. Na onderzoek door de Kamer van Koophandel over het winkelbestand in Bergen, hakte ik de knoop door en kocht in 1969 het monumentale woon/winkelpand van Smit/ Kla ver aan de Ruïnelaan.' 'Toen ik destijds via de Nesdijk Bergen binnenreed, kwam bij mij het idee op om een doe-het-zelfzaak annex tuin centrum te beginnen en gazonmaaiers te verkopen', vertelt Henk enthousiast, 'maar voordat ik het wist, zat ik in de verkoop van luxe kop-en-schotels. Ik had namelijk de voor raad van de winkel overgenomen en er moest natuurlijk geld in het laatje komen. Met de verbouwing liep ik wel wat hard van stapel, want na een dag lagen de muren er al uit; dat werd niet door iedereen gewaardeerd hoor', grinnikt Henk. 'Naast mijn huishoudelijk assortiment verkocht ik tuinge reedschap en planten, maar door de opkomst van de grote bouwmarkten en tuincentra stapte ik over op betere appara tuur voor het fijnere koken en luxe geschenkartikelen. Als eerste in Noord-Holland verkocht ik de Magimix keuken machine. Deze machine ging nooit kapot en van heinde en verre kwa men de klanten: ik denk dat ik er wel meer dan duizend van verkocht heb. Er zat echter wel een prijskaartje aan, maar ik zeg altijd: "De levensduur en het gemak van het product bepalen uiteindelijk de prijs en niet het aankoopbedrag." Bijzonder in die tijd was dat ik, zelf rechtshandig, een hoekje van mijn zaak had ingericht voor linkshandige mensen met o.a. scharen, kurkentrekkers, broodmessen etc. Men dacht toen in Bergen: hoe kan een rechtsfunctionerend persoon ineens zo links gaan denken.' Geesteskind Uit Taiwan introduceerde Henk in Nederland de induc tiekookplaat. Door een radio-uitzending over het 'nieuwe koken' was de belangstelling vanuit de visueel-gehandi- captenwereld erg groot. 'Weet je', zegt Henk, 'deze platen TREES BRUINSMA De huishoudelijke artikelenzaak annex doe-het-zelf/tuincentrum in volle glorie (foto: Frits Dijkhof 1998).

Bergense kroniek | 2012 | | pagina 25