een handvol deelnemers telden, dankten hun bestaan aan de illusie om met een kleine beurs door gezamenlijke inleg kans te maken op de 'Honderdduizend', de tot verbeelding sprekende hoofdprijs van de Staatsloterij. Tot de oudste be hoorde ongetwijfeld Nooitgedacht, die volgens de statuten in 1892 is opgericht. Onwaarschijnlijk is dat deze of andere in het Veerhuis residerende verenigingen ooit aansprekende bedragen heeft kunnen uitkeren. Verweesde klanten Daarnaast zorgden ook verschillende biljartclubs van al lerlei getal en samenstelling, dat er in het Veerhuis de nodige reuring bleef. Zowel door de vrijheid-blijheid-instelling van de typische soosspelers, als de leden van meer of minder for mele biljartclubs die er op gezette tijden competities speel den. Met als opvallende vaste klanten een clubje collectanten van de Petrus en Pauluskerk. Onder aanvoering van hun pastoor legden zij lange tijd elke week een biljartje, zonder acht te slaan op populaire borrelpraat over het lichtzinnige karakter van katholieke voormannen in het algemeen, en de besteding van hun vrije tijd in het bijzonder. Ook werd er regelmatig vergaderd door uiteenlopende gezelschappen: het polderbestuur, boeren en tuinders, de buurtvereniging, Bergens Harmonie, de skiclub, ja zelfs de Junior Kamer Alkmaar wisten de weg naar Tante Nel te vin den. En natuurlijk ook het smartlappenkoor dat zich er met veel animo ontwikkelde tot een populair vertolker van een bijna vergeten Nederlands repertoire, waarin aangrijpende tranentrekkers de kastelein en de enkele argeloos binnen stappende vaste klanten niet onberoerd hebben gelaten. Veel van deze groepjes zijn na sluiting van Het Berger Veerhuis in stilte ontbonden. Eenvoudig omdat men geen bevredigend alternatief heeft kunnen vinden. Sfeer kun je niet meenemen. Naar binnen met dat ding!' Hoewel de sfeer in het Veerhuis over het algemeen 'geani meerd' tot 'luidruchtig' kan worden genoemd, en tijdens de repetities van de smartlappen bij tijd en wijle zelfs 'aangrij pend' zoals we zagen, valt dit alles in het niet bij de periode dat Berger Oldtimer Club (BOC) het aloude café tot haar clubhuis had verheven. Een periode die vooraf werd gegaan door de tijd dat dankzij de opbloei van de economie (hoe lang is dat geleden?) steeds meer landgenoten hun brom fietsen voor een kleine auto konden verwisselen. Daarbij fungeerde de Goggomobil, een minuscuul gezinsautootje, als schakel in de overgang van twee- naar vierwielers. De Goggo werd, net als de bromfiets, aangedreven door een lichte tweetaktmotor, die bij zware belasting een aanzienlijke rookpluim produceerde. En dat was precies wat er gebeurde toen één van de vaste Veerhuis-klanten zijn pas verworven voertuig met gepaste trots kwam tonen aan zijn maten in het café. Nauwelijks hief men, met een verliefd oog op het glimmende wagentje buiten, het glas op de nieuwe aanwinst, of de eerste druppels van een fikse regenbui spatten op de maagdelijke lak uiteen.Naar binnen met dat ding!' brulde iemand en voordat de kastelein goed en wel besefte wat er ging gebeuren, werden de tuindeuren opengeworpen en de Goggomobil met veel geraas en gerook, een handje geholpen door alle 'vaste jongens', de gelagkamer in gereden. Z'°E GOKKERS ijs van Lidmaatschap voor iUt Hoer/Mevrouw IN DE GELAGKAMER VAN HET BERGER VEERHUIS Kaart eigendom Gré Min. Loterijclubs (foto's: eigendom Piet van Eijk). mmgnieester Voorzitter

Bergense kroniek | 2012 | | pagina 21