n de gelagkamer van Het Berger Veerhuis Tante Nel was Het Berger Veerhuis In een vorig nummer van de Bergense Kroniek (novem ber 2011) is onder de kop Een veerhuis zonder water een interessant artikel gepubliceerd over opkomst en ondergang van Het Berger Veerhuis. Het roemruchte café, dat vooral onder de geuzennaam 'Tante Nel' voortleeft in de herin nering van menig Bergenaar die er ooit vele gedenkwaardige uren, avonden of zelfs dagen heeft doorgebracht. Onder uiteenlopende noemers en met veelsoortige aanleiding. De buurtvereniging, een bruiloft, een tachtigjarige verjaardag, het polderbestuur, de boerenbond, Bergens Harmonie, de loterijclub, de biljartclub, de voetbalclub, de kaartclub, de motorclub en nog veel meer. Van serieuze bijeenkomsten tot een simpel alibi om met een vers getapt biertje in de hand elkaar weer eens te spreken. Zonder de handicap van een overheersende geluidsinstallatie. Kortom, een klassiek café zoals dat ooit een vanzelfsprekende functie vervulde in het dorpsleven. In vervolg op de heldere beschrijving van de exploitatie door Roel Kuipers en Kees van der Hoek wordt in dit arti kel geprobeerd het unieke karakter van Het Berger Veer huis vanaf de tweede helft van de vorige eeuw te schetsen. Ter ondersteuning van de collectieve herinnering van onze leden. Kastelein bepaalt het tempo De inrichting en sfeer van Het Berger Veerhuis werden sterk bepaald door tante Nel Min. Een vrouw met een sterk karakter, die meer dan een halve eeuw haar stempel heeft gedrukt op de gang van zaken. Des te krachtiger toen zij er na het vroegtijdig overlijden van haar man Bank alleen voor stond. En er behalve spijs en drank ook onderdak werd geboden aan ambulante straatventers, orgeldraaiers, scharenslijpers, stoelenmatters en ander rondreizend volk, dat ooit van deur tot deur trok om een karige boterham te verdienen. Wanneer de dagopbrengst behalve dubbel tjes ook nog wat kwartjes had opgeleverd, dan zullen zich 's avonds in het café bepaald levendige taferelen hebben afgespeeld. Vooral in de confrontatie met de 'vaste jongens'. Mensenkennis en een kordate aanpak zijn dan vereist om de boel in goede banen te leiden. Die ervaring zal de basis zijn geweest voor een bijzonder trekje dat de bediening in het café tot het eind toe heeft gekenmerkt. Niet de klant met de grootste mond bepaalde het tempo van serveren, maar de kastelein. En wie dat niet aanstond werd eenvoudig gene- PIETVAN EIJK o z CD Tante Nel beginjaren 90 tijdens een 'potverteren festiviteit' op de binnen plaats van het café met links Nico Tesselaar (foto eigendom Piet van Eijk). Eén van de feesten die bij mooi weer op het erf plaatsvonden (foto eigendom Piet van Eijk).

Bergense kroniek | 2012 | | pagina 18